Ilyen temetést még nem látott a világ: végső búcsút vesznek II. Erzsébettől
Utolsó frissítés:
Kétezer vendég, ötszáz külföldi vezető és a képernyők előtt több millió néző követte hétfőn a 96 éves korában meghalt II. Erzsébet királynő állami temetését. A mai ceremónia összehasonlíthatatlan bármilyen más temetéssel: egyszerre világpolitikai és családi esemény.
Most érkezett
Következik a szabadtéri menet
A temetési menet most a Westminster apátságtól a Wellington-ívig tart, ahol a koporsót a Windsorba tartó állami halottaskocsiba helyezik.
Percről percre
Vége a szertartásnak
A királynő koporsóját az orgona hangjára viszik ki az apátságból. A koporsó mögött vonulnak a királyi család tagjai.
A királyi család gyászáról beszél Canterbury érseke
Justin Welby elmondta, ők is ugyanúgy gyászolnak, mint mindenki más, aki egy szerettét vesztette el. Felidézte, hogy az elmúlt években sokan érezhettük ezt a koronavírus-járvány alatt, és búcsúzásképpen II. Erzsébet egyik, pandémia alatti beszédéből idézett: „Újra találkozni fogunk!”.
Liz Truss olvas a Bibliából
A miniszterelnök a Korinthusbeliekhez írt levélből idézett: „Halál! Hol a te fullánkod? Pokol! Hol a te diadalmad? A halál fullánkja pedig a bűn; a bűn ereje pedig a törvény. De hála az Istennek, aki a diadalmat adja nékünk a mi Urunk Jézus Krisztus által.” Truss ezután János könyvével folytatta: „Én vagyok az út, az igazság és az élet! Az Atyához csakis rajtam keresztül lehet eljutni.”
Fülöp emléke is megjelenik a szertartáson
Azt a 23. zsoltárhoz kapcsolódó himnuszt énekelik a gyászolók, amely Erzsébet és Fülöp 1947-es esküvőjén is felcsendült.
Westminster dékánja vezeti a szertartást
David Hoyle emlékeztette az egybegyűlteket, hogy az apátság korábban II. Erzsébet esküvőjének és koronázásának helye volt. A királynő – aki az anglikán egyház feje is volt – megrendíthetetlen keresztény hitét méltatta és megemlékezett hazájának és a Nemzetközösségnek tett szolgálatáról is.
A virágokról
A temetési szertartáson a virágoknak is jelentésük van. Több helyen felbukkan a mirtusz, amelyet a királyi hagyományoknak megfelelően a királynő esküvői csokrában is használtak. A fehér és a zöld az urlakodó két szín, a virágok között vannak liliomok, kardvirágok, inkaliliomok, liziantuszok, és a díszítéshez az angol tölgy és a nyírfa ágait is felhasználták.
A koporsó körül a négy magas sárga gyertya áll, ezek általában az ismeretlen harcos sírja körül pihennek a történelmi templom bejáratánál.