Ilyen temetést még nem látott a világ: végső búcsút vesznek II. Erzsébettől
Utolsó frissítés:
Kétezer vendég, ötszáz külföldi vezető és a képernyők előtt több millió néző követte hétfőn a 96 éves korában meghalt II. Erzsébet királynő állami temetését. A mai ceremónia összehasonlíthatatlan bármilyen más temetéssel: egyszerre világpolitikai és családi esemény.
Most érkezett
Sarolta és György herceg a Westminster apátságban
Júniusban ott lehettek a dédnagymamájuk platinajubileumi ünnepségén is.
Percről percre
Nem csak az apátságban gyászolnak
A Westminster apátságban kétezer meghívott vesz részt a ceremónián, de a temetést tömegek követik London számos pontján. A Mallon hangosbemondókon csendült felt az apátságban felhangzó egyházi ének, azonnal csend lett, és a tömeg szinte egy emberként állt fel a BBC helyi tudósítója szerint.
Harry és András herceg nem viselhet katonai egyenruhát
Az elmúlt másfél hétben a teljes brit sajtó találgatta, hogy a szexbotrányok miatt katonai rangjaitól megfosztott András herceg és a családdal kapcsolatát megszakító Harry herceg felveheti-e katonai egyenruhát a temetésre. Most már az egész világ láthatja, hogy nem, katonai jelvényeiket azonban mindketten öltönyükre tűzték, és néhány nappal ezelőtt, a koporsó melletti virrasztáskor mindketten egyenruhát öltöttek.
Kiket látunk a menetben?
II. Erzsébet királynő koporsója mögött vonul III. Károly király, valamint a királyi család tagjai. A királynő gyerekei: Károly mellett Anna hercegnő, András herceg és Eduárd herceg, Kamilla királyné, Zsófia wessexi grófné, valamint András herceg volt felesége, Sarah yorki hercegné. A menetben ott vannak a királyi udvar tagjai is. A koporsót a királyi tengerészet 142 tengerésze húzza, ez a hagyomány Viktória királynő 1901-es temetéséig nyúlik vissza.
II. Erzsébet koporsójával elindult a menet a Westminster apátságba
Az ólommal bélelt, több száz kilós koporsót nyolc katona hozza ki a Westminster Hallból, ahol közel öt napig volt felravatalozva. A koporsót királyi zászló fedi, a tetején egy koszorú és a koronázási ékszerek – a birodalmi állami korona, a jogar és az országalma – látható. A királynőt ágyúkerekeken húzzák át a Westminster apátságba, a menetet tengerészgyalogosok vezetik, hátrébb pedig a királyi család egyes tagjai vonulnak.
A királyné és a leendő királyné is megérkezett
Kamilla és Katalin közös autóval érkezett az apátsághoz. A ceremónián részt vesz a walesi hercegi pár két nagyobb gyereke, a 9 éves György és a 7 éves Sarolta.
Befutott a király konvoja
Károly megérkezett a Westminster apátságba, hogy immár királyként végső búcsút vegyen az édesanyjától. A király mögött érkezett meg Vilmos herceg és Harry herceg. A királyi család többi tagja ezekben a percekben lép be az apátságba.
Megérkezett a brit miniszterelnök
Liz Trusst szeptember 6-án, két nappal a halála előtt kérte fel a királynő kormányalakításra. Ezzel Truss lett a tizenötödik, és egyben utolsó miniszterelnök II. Erzsébet 70 éves uralkodása alatt. A temetésen részt vesz az összes korábbi miniszterelnök, Boris Johnson, Theresa May, David Cameron és Tony Blair is.
Fülöp megvárta
A néhai uralkodó koporsóját a végső búcsúszertartás végén, hétfő este a csaknem ezeréves windsori kastély VI. György királyról – a királynő 1952-ben elhunyt édesapjáról – elnevezett emlékkápolnájának kriptájában helyezik el, II. Erzsébet néhai férje, Fülöp edinburghi herceg koporsójával együtt. Fülöp herceg tavaly áprilisban, életének századik esztendejében halt meg el, és tőle is a windsori kápolnában vettek búcsút. Már akkor bejelentették azonban, hogy hitvese halála után koporsóját ideiglenes nyughelyéről átviszik II. Erzsébet temetkezési helyére, és együtt helyezik őket végső nyugalomra.
A windsori búcsúszertartáson csak a legszűkebb család vesz részt.