szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Jelentősen megdobhatja a havi számlákat, ha egész éjszaka feltekerve hagyjuk a fűtést, de a gazdasági szemponton kívül számos egészségügyi előnye is van, ha hidegebb szobában alszunk.

Nem új keletű javaslat, hogy érdemes a nappalinál alacsonyabb hőmérsékletben aludni, egy szakértő pedig most egyenesen arra figyelmeztet, hogy a meleg szobában alvás káros lehet az egészségre – írja a Standard.

„Ha beltérben tartózkodik, a központi fűtés rendkívül kiszáríthatja a szemet, mivel a levegő felmelegedése elpárologtatja a benne lévő vizet, és száraz légkört teremt” – magyarázza egy orvosi esztétikával és szemsebészettel foglalkozó orvos, Elizabeth Hawkes. A szakember azt is kifejtette, hogy a hőmérséklet fontos szerepet játszik a melatonin és a kortizol szabályozásában is, a meleg megzavarhatja a hormonok termelését azáltal, hogy befolyásolja a szervezet belső óráját.

A National Library of Medicine-ben közzétett tanulmány azt is kimutatta, ha hűvösebb szobában, hűvösebb ágyneműben alszunk, akkor az jótékony hatással lehet az egészségre, a hangulatra és az öregedésre is.

A hűvösebb szobák elősegítik a szervezet melatonintermelését, amely egy erős öregedésgátló hormon. A fokozott melatonintermelés hozzájárulhat:

  • a rendszeres menstruációs ciklushoz,
  • a jobb hangulathoz,
  • a fogyáshoz,
  • rákellenes hatásokhoz,
  • és az agy egészségének javulásához.

Rosszul alszik? Ez az 5 perces módszer segíthet

Érdekes megállapításra jutottak kanadai és francia kutatók: napi öt percnyi extrém hidegnek való kitettség javíthatja az alvásminőséget.

Jobb minőségű alvás

Tanulmányok kimutatták, hogy amikor a szervezet éjszaka csökkenti a maghőmérsékletét (ami alapesetben nagyjából 37 fok), az emberek kevesebbet izzadnak, így a test több időt tud tölteni a két legfontosabb regeneráló alvásszakaszban. Ezek a

  • REM-alvás: a gyors szemmozgás szakasza, amikor a leginkább álmodunk;
  • és a lassú hullámú alvás, más néven mélyalvás: 70-90 percig tart és az elalvás utáni első órákban jelentkezik.

Szubjektív, hogy kinek mit jelent a hűvös, de ideális esetben az elalváshoz és az alvás fenntartásához a testhőmérsékletnek 1-2 fokkal csökkennie kell. Ami pedig a szoba hőmérsékletét illeti, ha 24 fokról 18-ra csökkentjük, az jelentősen javítja az alvás minőségét. Egyes kutatások szerint pontosan 18,3 Celsius-fok a tökéletes hőmérséklet az alváshoz, ez azonban nyáron több fokkal is magasabb lehet, mivel az sem jó, ha túl nagy különbség alakul ki a belső és a külső hőmérséklet között, és alighanem az ágyneműnk és a ruházatunk is igazodik az évszakhoz.

Tartja magát a 8 órás alváshoz? Van egy rossz hírünk, ezzel még messze nem tett meg mindent az egészségéért

Nem biztos, hogy elég, ha (legalább nagyjából) tartja magát a megfelelő hosszúságú alváshoz. Egy új kutatás szerint ugyanis az is sokat számíthat, hogy mikor fekszik le, és kel fel – már ami az időpontokat, és azok állandóságát illeti.

Csökkenő stressz-szint

További pozitív hatása a jó minőségű alvásnak, hogy csökkenti a stresszt, a hűvösebb hőmérséklet pedig eleve mérsékli a kortizol, azaz a stresszhormon termelődését. Ez azért is fontos, mert a krónikus stressz hosszú távon olyan egészségügyi problémákhoz vezethet, mint a depresszió, gyomorpanaszok, izomfeszültség, súlygyarapodás, valamint memória- és koncentrációs nehézségek.

A szorongás csökkentésén túl a hidegebb szoba többféleképpen is hozzájárulhat a jobb hangulathoz. A jobb alvásminőség miatt az ember eleve kipihentebbnek és nyugodtabbnak érzi magát, ebben pedig a melatonin és a szerotonin közötti kapcsolat is szerepet játszik, ugyanis a szerotonin az alváshoz szükséges melatonin előanyaga, alacsony szintje álmatlansághoz, nyugtalansághoz és nehéz elalváshoz vezethet. Ha azonban mindkét hormon megfelelő mennyiségben van jelen az agyban, az elősegíti a pihentető alvást és a jobb közérzetet.

Gyakran vannak rémálmai? Lehet rá egy egyszerű és hatásos segítség

Svájci kutatók két terápiás módszert gyúrtak egybe, hogy megnézzék, milyen hatással lehet csökkenteni a rémálmok számát. Az eredmények biztatóak.

Megelőzhető betegségek

Bár korábban úgy gondolták, hogy a hidegebb környezet növelheti a légzőszervi betegségek, például az asztma, illetve a szívbetegségek kockázatát, ezt az elméletet az egészségügyi szakértők már megcáfolták, mondván, hogy ezek a problémák általában csak akkor jelentkeznek, ha túl alacsony a hőmérséklet.

A hidegebb szobában alvás valójában csökkentheti bizonyos betegségek kockázatát, mivel növeli az inzulinérzékenységet. Ez mérsékli a 2-es típusú cukorbetegség rizikóját, mivel a glükóz hatékonyabban jut be a véráramból az izomszövetbe, ezáltal javítva a sejtek egészségét.

A fokozott melatonintermelésnek az Alzheimer-kórra és más demenciákra is pozitív hatása lehet. Ugyanakkor a szakértők nem ajánlják a melatonin szedését olyan idős emberek számára, akik már demenciával élnek, mert növelheti az esések és egyéb balesetek kockázatát.

A fentebb említetteken túl az álmatlanság, amely számos szervi betegség következménye lehet, valamint az anyagcsere-betegségek, például az elhízás is megelőzhetők, ha hűvösebb környezetben alszunk.

Ha a hideg szoba ellenére mégis felébredne éjszaka, akkor itt mutatunk egy technikát arra, hogyan tud a lehető leggyorsabban visszaaludni.

De mindenekelőtt érdemes ezzel kezdenie, ha alvászavarral küzd:

Alvászavarral küzd? Próbálja ki ezt a pofonegyszerű módszert

Egy bárki által véghez vihető változtatás csodákra lehet képes: a biológus szakértő személyes példáját mesélte el a HVG Kösz, jól podcastjában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!