szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már márciusban felkerültek a Szuverenitásvédelmi Hivatal listájára azért, mert uniós támogatást nyertek egy gyermekjogi, környezetvédelmi projektjükre. Ha ebben a formában hatályba lép a törvény, az alapjaiban veszélyezteti a működésüket.

A gyermekvédelmi rendszert meg kellene erősíteni, ez a téma nem lehet a politika áldozata – erről beszélt Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakember, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapítója az Indexnek, hozzátéve, hogy az átláthatóságinak nevezett törvény hatályba lépésével kétséges, hogy folytatni tudják-e a munkájukat.

A szervezet honlapján is olvasható, hogy már márciusban felkerültek a Szuverenitásvédelmi Hivatal listájára azért, mert uniós támogatást nyertek egy gyermekjogi, környezetvédelmi projektjükre.  

Ahogy mondta, 2016-os létrejöttük óta évente adnak ki gyermekjogi jelentéseket (a legújabb, 2024-re vonatkozó itt érhető el), amelyekben többek között betekintés nyújtanak a zárt rendszerekbe, az állami gondozásba, a szakemberek és döntéshozók számára valós képet adva a gyermekek és gyermekekkel foglalkozó szervezetek problémáiról az elérhető adatok alapján. Nemzetközi kutatásaikkal a gyerekekkel szembeni online visszaélés, bántalmazás témájában végeznek felmérést, sport, iskolai és közösségi helyzeteket is vizsgálnak a V4 országaiban. Akkreditált képzéseiken már több tízezren tanultak. A szülők, szakemberek számára évente átlagosan 300-400 esetben nyújtanak gyermekjogi tanácsadást, nagy ügyvédi irodákkal is együttműködnek. Nem ritkán gyermekjóléti szolgálatoktól, óvodákból, iskolákból érkezik hozzájuk szexuális abúzus gyanújával kapcsolatos megkeresés.

Minden helyreigazítási pert megnyert a Hintalovon Alapítvány a kormánymédia ellen

Az ítéletek jogerősek, a Hintalovon nem terjesztett LMBTQ-propagandát óvodákban.

Gyurkó Szilvia azt mondta, a magyar gyermekek helyzetéről, a gyermekvédelmi rendszerről politikamentes, reális szakmai jelentést akartak adni, ám, ha ebben a formában június 1-jétől életbe lép az átláthatósági törvény, az az alapítványuk működését is ellehetetleníti, hacsak nem kapnak hazai adományokat. Hozzátette: azért pályáztak külföldre, hogy ezeket a forrásokat itthon költsék el, ugyanis gyermekjogi szolgáltatásaik kizárólag Magyarországra korlátozódnak.

Az évek alatt mintegy 100 millió forintnyi uniós és más európai pályázati forrást fordítottak a magyar gyerekekkel kapcsolatos tanácsadásra, felmérésekre, támogató szakmai munkára. „Magyarországon kívül értelmezhetetlen a Hintalovon Alapítvány munkája”, fogalmazott. Szerinte az elmúlt évben sok jó szakember hagyta el a már korábban is humánerőforrás-hiányos gyermekvédelmi rendszert, tapasztalataik szerint még inkább szükség van szakmai támogatóként a munkájukra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!