T

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Társulás az Európai Monetáris Unióért (AMUE) - Társulási megállapodás - Területpihentetés - Tindemans-jelentés - Trevi csoport

TÁRSULÁS AZ EURÓPAI MONETÁRIS UNIÓÉRT (AMUE)

Az AMUE-t 1987-ben hozták létre, hogy üzleti nyomásgyakorló csoportként elősegítse egy közös valuta bevezetését Európában. Támogatói között számos vezető európai multinacionális cég, mint pl. a Philips, BP Amoco, Volkswagen, FIAT, Alcatel és Solvay, valamint több fontos európai bank is megtalálható.

TÁRSULÁSI MEGÁLLAPODÁS

A társulási megállapodások megkötésének lehetőségét a Római Szerződés biztosítja: „A Közösség egy vagy több állammal vagy nemzetközi szervezettel kölcsönös jogok és kötelezettségek, közös fellépés és különleges eljárások által jellemzett társulást létrehozó megállapodásokat köthet.” Az idézett cikk keretében kötött megállapodásokkal kapcsolatban a tárgyalásokat az Európai Bizottság folytatja le a Miniszterek Tanácsának felhatalmazása alapján, megkötésükhöz azonban az Európai Parlament hozzájárulása és a Tanács egyhangú határozata szükséges.

TERÜLETPIHENTETÉS

A közös agrárpolitika (KAP) alapján a túltermelés korlátozásának eszközeként 1988-ban bevezetett „területpihentetés” a gazdák részére lehetővé teszi, hogy kártérítést kapjanak földjük legalább egyötödének a termelésből legalább öt évre történő kivonásáért.

TINDEMANS-JELENTÉS

Az 1975-ben közzétett, az Európai Tanács felkérésére Belgium akkori miniszterelnöke, Leo Tindemans által készített Tindemans-jelentés az Európai Unió ról és a polgárokhoz közelebbi, integráltabb Európa irányába tehető lépésekről szóló átfogó tanulmány volt.

TREVI CSOPORT

Az Európai Tanács 1975. decemberi római ülésén brit javaslat alapján megállapodtak abban, hogy „a közösségi belügyminisztereknek találkozniuk kell a hatáskörükbe tartozó ügyek, különösen a törvényesség és a közrend megvitatása céljából”. A következő évben különböző terrorista és túszejtési cselekmények nyomán elhatározták, hogy felkérik az igazságügyi minisztereket az ebben a munkában való részvételre. A később Trevi csoportként ismertté vált csoport első ülését 1976. június 29-én Luxemburgban tartották. A „Trevi” név eredete vitatott. Lehet szójáték Fonteijn úr, a holland igazságügyi miniszter nevéből, aki a csoport egyik kezdeményezője volt, vagy utalás a római Trevi-kútra, ahol a csoport megalakításról szóló határozatot először meghozták. A „Trevi”-t később a „terrorisme, radicalisme, extrémisme, et violence internationale” (nemzetközi terrorizmus, radikalizmus, szélsőségesség és erőszak) kifejezés rövidítésként értelmezték. A Trevi csoport a törvényesség és a közrend terén folytatott együttműködés informális testülete volt.