NOVÁK DEZSŐ JEGYZETEI | |
A svédeknek nagy nehezen sikerült feltörni a görög védelmet © MTI/EPA |
Szerencsére egyik csapat sem játszotta azt a focit, amivel a görögök négy éve Európa-bajnokságot nyertek. Tudvalevő, hogy a görögöknek sosem a támadójáték volt az erősségük, így nem meglepő, hogy javarészt a svédek uralták a pályát. Otto Rehhagel tanítványai inkább kontrákat vezettek. Az említett Ibrahimovic remekül tartotta meg a labdákat, akárcsak Hariszteasz a másik oldalon. A görög csatár váratlan cselekkel és hirtelen lövésekkel igyekezett életben tartani a ritka görög támadásokat.
A címvédő védelme szinte kifogástalanul működött (nem csoda, hiszen öt játékosból, de általában még ennél is többől állt), és ekkor úgy tűnt, négy év alatt technikailag és egyéni teljesítményekben határozottan fejlődött. A másik oldalon egy kicsit egyoldalúvá vált a támadójáték, lévén szinte csak Ibrahimovicra próbáltak játszani. Henrik Larsson például két ígéretes helyzetet is elszalasztott, csak mert ékpárját kereste a labdával. A 33. percben az Inter támadójának fejese nem sokkal ment a kapu fölé, ezen kívül viszont sokáig szinte eltűnt a mezőnyben.
A félidő vége előtt öt perccel azonban mintha csak Portugáliában lettünk volna 2004-ben, és a déli csapat senkitől sem zavartatva percekig elképzelés nélkül passzolgatni kezdett a saját térfelén. Az éles füttykoncerttel kísért altatás majdnem bejött, nem sokkal később Angelosz Baszinasz tüzelt váratlanul kapura távoltól. Isaksson esetlenül szögletre paskolta a labdát, láthatóan nem számított lövésre. Mozdulata alapján könnyen gólt is kaphatott volna. Az első félidőben ritka helyzeteik ellenére a görögök nem játszottak gólveszélyesen. A svédek sokkal inkább, viszont az egy csapatnyi védőből álló hátvédsort nem volt könnyű feltörni.
A második félidő majdnem svéd góllal kezdődött, miután Antoniosz Nikopolidisz határozatlanul jött ki a kapujából, de Christian Wilhelmsson emelése az égbe szállt. Mezőnyben csak másodpercekig tudták megtartani a labdát a görögök, akkor is zömmel csak a saját térfelükön. Ott viszont megint elkeződött a görökre jellemző elkpzelés nélküli antifoci. A svédeknek nehéz volt betörni az ellenfél tizenhatosára, ahol úgy tűnt, minden svédre jut két görög.
A 62. percben nagyot hibázott a veterán Niclas Alexandersson, amiből akár gól is lehetett volna, de a hátsó sor - élén a kapussal - végül megoldotta a feladatát. Három perccel később Trajanosz Dellasz kanyarított egy beadást a kapu elé, Svensson felszabadító fejese fél méterrel ment saját kapuja mellé.
Ekkor villant Ibrahimovic. Az ellentámadás és egy kényszerítő végén teljesen váratlanul a tizenhatos jobb sarkától jobb külsővel, nagy erővel kapura bombázott, az őszülő görög portás pedig hiába nyújtózott a nyílegyenes pályán haladó labda felé. (1-0) Bár Lagerbäck percek múlva le is hozta a gólszerzőt, nem sokat váratott magára a második találat. Fredrik Ljungberg kapott egy zseniális passzt a kapu előterében, de üresen maradva Nikopolidiszbe lőtt. A lepattanó labdára Petter Hansson ugrott, és egy követhetetlen pattogás után a labda a görög kapu jobb oldalában kötött ki. (2-0)
Rehhagel gyors cserékkel próbált operálni, csatárokat hozott be védők helyett, de ez sem segített a fegyelmezett svéd védelem ellen. A mérkőzés vége előtt öt perccel Vaszilisz Torosszidisznek azért sikerült átverekednie magát rajta, de éles szögből leadott lövését Isaksson blokkolta. A hajrában még próbálkoztak a görögök, de igazi eredmény nélkül. Csak a mezőnyfölényt sikerült kiharcolniuk, a végeredmény szempontjából azonban ez már édesmindegy volt. Folytatás három nap múlva, így azonban nem lesz könnyű a címvédés. Őszintén szólva, még a továbbjutás sem.
LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, 2008, SVÁJC-AUSZTRIA |
D CSOPORT, 1. KÖR |
Ön szerint melyik csapat nyeri a 2008-as Európa-bajnokságot?