ESTERHÁZY MÁRTON JEGYZETEI | |
Dirk Kuyt (balra) és Jérémy Toulalan © MTI/EPA |
Érdekes módon a franciák még a gól után sem kezdték meg rohamaikat, pedig mindenkinél jobban szükségük lett volna egy vagy több találatra. Fél órának kellett eltelnie, mire igazán veszélyes támadást vezettek Edwin van der Sar kapujára. Sidney Govou kapott nagyszerű labdát a kapu előterében, majd kapásból laposan kapura is irányította, de a holland kapus lábbal szögletre mentett.
A francia támadásban az említett Govoun kívül Franck Ribéry volt aktív, de több kulcsjátékos sem hozta a szokásos formáját. Így például a középpálya oszlopának számító Claude Mekélélé sem, aki most elsősorban szabálytalanságaival tűnt ki. A 34. percben Malouda, egy perccel később gyors egymásutánban Govou és Ribéry vette célba nagy erővel a holland kaput, de van der Sar mindent megfogott.
Nem csitultak a francia támadások, a játék nagy része a holland térfélen folyt, a narancssárga mezesek csak ellentámadásokkal próbálkoztak. A 43. percben Thierry Henry tartott meg jól és durrantott kapura 18 méterről egy remek labdát, a lövés nem sokkal ment a bal felső sarok mellé-fölé. A játékon ekkor már látszott, hogy a hollandoknak nem sietős, leginkább a védekezéssel voltak elfoglava.
A franciák ugyanakkor rákényszerültek a támadásra, hiszen félő volt, hogy a vereséggel csak egy ponttal néznek a harmadik forduló elé. Az Edwin van der Sar dirigálta holland védelmet azonban nehéz volt feltöri, ennek lehetősége a második félidőre maradt.
A vártaknak megfelelően a franciák a második játékrész elején is nekiestek az ellenfélnek, Marco van Basten az öltözőben mégsem adhatott olyan parancsot a játékosainak, hogy koncentráljanak a védelemre. Ezt bizonyítja, hogy a félidőben kisebb meglepetésre lehozta Orlando Engelaart, és helyére Arjen Robben személyében egy támadót küldött a pályára. Herbert Fandel már az első percekben nem vette észre, hogy Ooijer kézzel blokkolta Henry lövését a tizenhatoson belül, a franciák pedig jogosan reklamáltak. Elmaradt a jogos büntető.
Az 54. percben ismét Henry volt a főszereplő a franciák egyik legnagyobb helyzetében. A Barcelona támadója egy remek passzal ugrott ki a védők közül, de a kifutó van der Sar fölött pocsékra sikerült az átemelése. A hollandok ugyanakkor nagyszerű ellentámadásokat vezettek, különösen a szünetben beállt, sérüléséből nemrég felépült Arjen Robben bizonyult ezek vezérének. Az 59. percben sokadik alkalommal indult meg a bal oldalon, jól vette észre a másik oldalon menetrendszerűen érkező Robin van Persie-t, aki a neki szánt passzot kapsából kapura irányította. Coupet meg bele tudott érni, menteni azonban már nem. (2-0)
A 71. percben végre megszerezte a várva-várt gólját Franciaország is. Willy Sagnol sprintelt végig a jobb oldalon, középre adott, a berobbanó Thierry Henry pedig védőjét leelőzve leheletfinom mozdulattal helyezett közelről van der Sar kapujába. (2-1) Visszatért a francia remény - fél percig. Ennyi idő telt el az újabb holland találatig. Arjen Robben kapott pontos labdát a tizenhatos vonalánál, és rövid cselsorozat után éles szögből bődületes gólt ragasztott Coupet feje fölött a hálóba. (3-1)
A hátralévő időben mindkét kapu előtt alakultak ki nagy helyzetek, van Nistelrooy például majdnem megszerezte csapata negyedik találatát, de fejese után Coupet még időben visszaért a kapufához és szögletre mentett. A hosszabbításban a hollandok végleg mattolták a franciákat: Sneijder kapott labdát a tizenhatoson kívül, nem passzolt, inkább megfordult és 25 méterről bődületes bombát eresztett meg, Coupet-nak esélye sem volt hárítani. (4-1)
A hollandok fantasztikusan játszottak, megérdemelten győztek, így biztos csoportelsőként már a negyeddöntőben érezhetik magukat. A franciáknak ugyanakkor csak matematikai esélyük maradt.
LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, 2008, SVÁJC-AUSZTRIA |
C CSOPORT, 2. KÖR |
Ön szerint melyik csapat nyeri a 2008-as Európa-bajnokságot?