A piemonti kereskedőváros kétévente ad otthont a nemzetközi sajtfesztiválnak. Nemcsak azért, mert az egyik legjobb olasz kemény sajt névadója, hanem mert bölcsője és máig központja a gyorsétkezés, a Fast Food ellensúlyozására az 1980-as évek második felében Carlo Petrini által indított Slow Food mozgalomnak. A környék vendéglátását és kereskedelmét a természetes alapanyagok, kézműves termékek és hagyományosan készített ételek jellemzik. Nem véletlen hát az sem, hogy itt alapították meg 2004-ben az Európában egyedülálló Gasztronómiai Tudományok Egyetemét.
A fesztivál plakátja. Kedvcsináló |
Bra, immár hetedik alkalommal válik szeptember 18-21. között a sajtkészítés nemzetközi fővárosává. A Cheese 2009 elsősorban azokat a sajtokat favorizálja, amelyeket házilag, kisipari módon készítenek. A sajtmesterek évszázados tikokat, fortélyokat ismernek és alkalmaznak. Termékeik alapanyaga legeltetett szarvasmarháktól, juhoktól, kecskéktől származik. A sajtfesztivál négy napja bemutatóké, kóstolóké és persze a vásáré. Ezzel párhuzamosak a szakmának szóló konferenciák, melyeken az egyes sajtfajták történetéről, jelenéről és jövőjéről is szó esik. Az előadások és viták egyik központi témája: a sajtágazat nagyiparosodásával miként vesznek el a hagyományos értékek, s milyen lehetőségei maradnak a kisipari előállításnak, reális-e a pásztorgazdálkodáshoz való visszatérés.
A sajtnapok házigazdái bemutatják a látogatóknak, miként befolyásolja alapvető mértékben az egyes sajtok elkészítését, s minőségét, hogy a feldolgozásra kerülő tej honnan származik. Megkerülhetetlen ezzel kapcsolatban az állatok táplálkozása, elsősorban a transzgenetikus növények, takarmányok (búza, szója) jelenléte a marhák, juhok, kecskék napi étrendjében.
Ami az olasz sajtgyártás aktuális helyzetét illeti, a szakértékelésekből kitűnik, hogy az utóbbi három évtizedben 90 százalékkal csökkent a pásztorgazdálkodás, s ez drasztikusan visszavetette a kisipari sajtkészítést.
A brai nagy olasz sajtünnep viszont nem az ágazat válságáról szól. A Cheese 2009 sátrai 3500 négyzetméteres területen foglalnak majd helyet. A már nálunk is többnyire ismert olasz sajtok (a parmigiano, vagyis a parmezán, a grana padano, a pecorino) mellett a világ legjobb és legritkább sajtkülönlegességei között válogathatnak az ínyencek. A kiállítók között jelen lesznek a franciák, svájciak, britek, írek, spanyolok, belgák, hollandok, norvégek, görögök, lengyelek, bolgárok, románok kiváló kecske, juh és tehén sajtféleségeikkel. Érkeznek kontinensünkön kívüli sajttermelők is, például az USA-ból és Kenyából.
A változatos rendezvények érdekében úgy tűnik, mindent bevetnek az olaszok. Az ízlelésen, kóstoláson kívül szerveznek sör-bor és sajtharmonizációs programokat is. Nemcsak felnőtteknek, iskolás gyermekeknek is lesz sajtkóstolás virtuális kirándulásokkal összekötve azokra a vidékekre, ahol az igazi sajtok készülnek.
A sajtmestereken kívül bemutatják tudományukat Bra és az Alpok településeinek séfjei, akik sajtételeket készítenek a Cheese 2009 idején tartott vacsoraesteken. A Slow Food irányvonalának elkötelezett híres olasz mesterszakácsok Ugo Alciati, Pino Cuttaia, Vittorio Fusari és Fulvio Pierangelini neve garancia arra, hogy a fesztivál záró gálavacsorája is emlékezetes marad.