szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Az élőlények feltrancsírozása most tilos volt, leszámítva a szusiszeletelést. Két világhírű séf és más főzőzsenik randevúja a vágóasztalnál, azaz: ínycsiklandó Manga Szalon Barcelonában.

Nehéz eldönteni, hogy Japán konyhájának vagy sajátos képregény kultúrájának, a mangának van-e nagyobb respektje a szigetország határain túl. A minap véget ért nagysikerű barcelonai mangafesztivál - ahol a sztárvendég a japán konyha volt - bizonyság arra, hogy a kettő erősíti egymást.

November első négy napján látogatottsági rekordot döntött a XVIII. Salón del Manga de Barcelona. A rajzos képregény e műfaja töretlen népszerűséggel több mint három évtizede van jelen az európai kulturális térben, ahol jelentős művelői , kiadói  és olvasótáborral rendelkezik.

A barcelonai vásárközpontban a Dragon Ball kultuszmese (írta és rajzolta: Akira Toriyama) spanyolországi megjelenésének 20. évfordulóján jelmezes Guinness rekord született. A manga olyan jeles alkotói, mint Dai Ochiai, Naomi Tanaka, Hiro Mashima, Masao Maruyama, Nozomu Tamaki és Toshiyuki Kubooka érkeztek a katalán fővárosba.

Wikipedia

A rendezvény kiemelt témája az idén a gasztronómia volt. Olyan képregények kerültek terítékre, illetve kiállításra, amelyek témájukban is kapcsolódnak a japán konyhához. A tematikához csatlakozva a Japánból érkezett neves séfek és barcelonai japán éttermek tartottak kóstolással egybekötött főző show-t. Megmutatták,hogyan készül a házi ramen és az udun. Az előbbi kínai eredetű,tojásos vastag búzatészta,az utóbbi csak fehér lisztből gyúrt tészta.A ramen egyúttal a többnyire tengeriherkentyűs,csirkés,szójaszószos,sűrű leveses fogások gyüjtőneve is,míg az udunt amellett,hogy szintén gyakran   főzik levesbe,párolt zöldségekkel salátának,egytálételnek is adják. Persze a szusikészítés rejtelmeibe is bevezették a manga szalon látogatóit,akik mindezen túl a japán étkezési etikettel, tálalással, asztal- és ételdíszítéssel ismerkedhettek még.

Az édesszájúaknak kedvezve pedig a dorayaki (japán palacsinta) és mochi (speciális rizsből készülő desszertkülönlegesség) került elérhető-ízlelhető közelségbe.  Mindezt a következő kiállítók és éttermek prezentálták: Bouzu, Restaurante Ikkiu, Tayoyashi, Gladstars Takoyaki+Tea, Daifuku, Yatai, Pastelería Ochiai, Be Noodle, Mecato és Momi & Toys.

A manga szalon legnagyobb figyelemmel kísért eseményeként említhető a neves japán séf és étteremtulajdonos, Hiroyoshi Ishida és Ferran Adrià, a világszerte elismert katalán séf találkozása, közös főzőműsora. Ishida mester étterme, a Mibu Tokió üzleti negyedében található, ahol az egyediség párosul maximális egyszerűséggel. A mindössze 20 négyzetméteres étteremben nyolc személy foglalhat helyet egyszerre egy asztalnál, ennek megfelelően a fő vendégkör mintegy 300, havi rendszerességgel megforduló törzsvendégből áll.

Az avantgárd kaiseki konyha remekeit kínáló étlapon havonta új menük szerepelnek a szezonális alapanyagoknak megfelelően. Az ételek fő összetevői összehangoltak színekben, ízekben és a különböző textúrákban. Hiroyoshi Ishida, a buddhista szerzetes szenvedélyes lelkiségét és a hagyományokat viszi át a gasztronómiába. Ferran Adirà mindig is az egyik legfontosabb szakmai tapasztalatként említi az Ishida által képviselt kulináris irányvonalat, amely megtanította gondolkodni az életről. Ishida is sokat köszönhet a katalán szakácsnak, mert az után lett nemzetközi hírű, hogy 2003-ban elöször találkoztak Adrià éttermében, az El Bulliban

Wikipedia

Hiroyoshi Ishida konyhai filozófiája ma már jelen van a japán képregény világában, a Mibu-El Bulli témájú zen-mediterrán fúziós mangában, melynek alkotói, Dai Ochiai és Naomi Tanaka is az esemény vendégei voltak. A XVIII Salón del Manga de Barcelona Manga a la carte (Manga étlap) című kiállítása a képregényekben megjelenő gasztronómiát volt hívatott bemutatni. Mindezt két fő menü köré csoportosították: az elsőben a különböző ételfogások, élelmiszerek ábrázolása, illetve a róluk elnevezett rajzfigurák szerepeltek, míg a másodikban azok a mangák, amelyeknek a fő témáját a konyha, a kulinária adja.

A gasztronómia megjelenése a mangákban nem új keletű Japánban. A konyhai kalandok, a gourmet mangák (Gurume) külön ágat és célcsoportot jelentenek. A Food manga megjelöléssel is illetett Oishinbo a la carte sorozat a japán konyhát és kultúrát mutatja be, három évtizedes múltra és több mint 100 milliós példányszámra tekint vissza - Tetsu Kariya y Akira Hanasaki jegyzi e sorozatot. Főhőse, Yamaoka kulináris újságíró éttermi kalandjai mellett tartalmaz gasztronómiai, élelmiszerbiztonsági tanácsokat is, megtalálhatók benne valódi éttermek és élelmiszeripari termékek ajánlásai.

Az Oishinbo népszerűségére jellemző, hogy most is vezeti a gourmet mangák top 10-es listáját a Cooking Papa és a Mr. Ajikko képregények előtt. A Cooking Papa (Főzőpapa) egy üzletemberről szól, aki nagyon jó szakács, és megosztja olvasóival házi készítésű ételeinek titkait. A Mr. Ajikko főhőse pedig nem más, mint egy főzőzseni, egy nagy konyhai talentumként megjelenített fiatal fiú.

A gasztromangák között nem ritkák a könyv alakban megjelenők, az egyik legolvasottabb a Kodoku no Gurume  (Kodoku nem Gourmet), amely az egyes tokiói kerületek népszerű ételeivel ismertet meg. A 19 fejezetből álló rajzos regény főhősével, Kodokuval az éttermi tesztelők alaposságával kóstolhatjuk végig a japán főváros éttermeinek különlegességeit.

A képregény spanyol változata El gourmet solitario – A magányos gourmet címmel jelent meg. A Kodoku no Gurume egyébként annyira kedvelt, hogy rajzfilmre adaptálták (a legsikeresebb mangák előbb-utóbb rajzfilmen is megjelennek – a szerk.). A gasztro-képregény a spanyolokon kívül hódit olyan nagy ínyencnemzetnél, mint a franciák, példa erre Christophe Blain legújabb műve, a Főzöcske Alain Passarddal. Blain Passard párizsi éttermének és konyhájának megfigyelőjeként és degusztálójaként rajzolta és írta meg a könyvét.

A francia Thema Press kiadó fantáziát talált az első rajzos receptkönyv, a Gohan megjelentetésében is, mely Hugo Yoshikawa mangaka illusztrációival Daizo Hashida séf receptjeit tartalmazza. Mivel a műfaj hasonló magyar kiadványával még nem találkoztunk, mi is jócskán kiéheztünk az első hazai gasztromangára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!