Változnak a fejlesztési adókedvezmények feltételei

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Visszakozott a kormány, és visszamenőleges hatállyal módosította a fejlesztési adókedvezmény feltételrendszerét szigorító, július 1-jével hatályba lépett rendeletet. Ez a legtöbb cégnek lehetetlenné tette volna a kedvezmény igénybevételét.

A PM is elismerte
A pár napja életbe lépett módosítások valóban szigorúbb üzletmenetet és nagyobb pénzügyi fegyelmet igényelnek azoktól a cégektől, amelyek fejlesztési adókedvezményt vesznek igénybe - ismerte el július közepén a hvg.hu kérdésére a Pénzügyminisz-térium (PM) illetékese. Részletek

Több feldolgozóipari és a filmgyártásban érdekelt cégnek hozhat sok millió forintot a fejlesztési adókedvezmény feltételrendszerének újbóli módosítása, amely gyakorlatilag visszavonja a július 1-jével hatályba lépett szigorítások nagy részét - írja a Napi Gazdaság.

A most megváltoztatott szabályozás – többek között – előírta, hogy a kérelem benyújtásának napjától kezdődően az adókedvezmény érvényesítésének adóéveiben, de legkevesebb a beruházás üzembe helyezését követő öt évben (feltéve, hogy az adókedvezményt az adózó rövidebb idő alatt felhasználta) a társaságnak nem lehet 5 millió forintot meghaladó összegű, az állami vagy önkormányzati adóhatóság által jogerős határozatban megállapított adóhiánya, illetve építésügyi hatóság sem kötelezhette a társaságot építésügyi bírság megfizetésére.

Tekintve, hogy fejlesztési adókedvezményt legkevesebb 100 millió, de az esetek döntő többségében 1 vagy 3 milliárd forintos beruházással lehet kérelmezni, a jogszabály pontosan az olyan társaságokat sújtotta, amelyeknél 5 millió forint adóhiány a működés volumenét tekintve elenyészően alacsony összegnek számít - írt korábban a a hvg.hu-hoz eljuttatott elemzésében az Ernst & Young tanácsadó cég.

Egy vállalat felelős pénzügyi vezetőjeként azt felvállalni, hogy az elkövetkező akár 14 évben (ez a benyújtást követő igénybevételi időszak maximuma) nem lesz a társaság adminisztrációjában olyan tévesztés, amely 5 millió forint adóhiányhoz, vagy építési bírság kiszabásához vezetne – az Ernst & Young szerint – meglehetősen meggondolatlan dolog lett volna.