A múlt héten az új rekordja 38,00/euró volt. Legutóbb, csütörtökön a központi bank 38,03/eurónál kezdte a beavatkozást. Pénteken a szlovák korona 38,02/04/eurón végzett a pozsonyi bankközi devizapiacon.
"A korona erősödése nem felel meg a gazdasági alapoknak, káros a gazdaságnak, és a bank továbbra is minden eszközzel küzd e káros jelenség ellen" - mondta a központi bank szóvivője, Igor Barat, hétfőn is megerősítve a beavatkozás hírét. Tavaly a szlovák korona 6,2 százalékkal erősödött az euróval szemben, a javuló külső mérlegek és a külföldi tőke nagy beáramlása miatt. "Ha a korona tovább erősödik, az árthat több gazdasági ágazat versenyképességének" - mondta még csütörtökön Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter is, és üdvözölte a központi bank elszántságát a felértékelődés fékezésére.
"Ha hagynánk, hogy a korona a gazdaságilag indokoltnál jobban dráguljon, akkor (az euróövezeti csatlakozás előtti) kritikus két évben kellene korrigálni, és az komoly problémát okozna" - mondta a bank elnöke, Ivan Sramko január végén. Hozzátette, hogy a gazdasági fejlődés, a nagy külföldi tőkebeáramlás mindenképp erősíti a koronát, ezt a bank tudomásul veszi, de nem részletezte, mi lenne a szerinte gazdaságilag indokolt célárfolyam.
A szlovák kormány jövőre kíván belépni az euróövezet előszobájául szolgáló, kötött ERM-II. átváltási mechanizmusba, és 2007-re akarja teljesíteni az euróövezeti feltételeket.
A Szlovák Nemzeti Bank tavaly tavasszal, június 30-ig háromszor csökkentette irányadó kamatát, a kéthetes repót, mindannyiszor a felértékelési nyomás elhárításával indokolva az enyhítést, majd még egyszer csökkentett, tavaly novemberben, fél százalékponttal 4,00 százalékra, és szóbeli, illetve nyíltpiaci beavatkozásokkal is igyekezett fékezni a felértékelődést.
A sorozatos kamatcsökkentés jót tesz a gazdaságnak is. A szlovák pénzügyminisztérium a múlt héten 4,9 százalékra növelte az idei évi GDP-növekedésre szóló előrejelzését, a novemberben jósolt 4,5 százalékról, és emelte a későbbi évekre vonatkozó előrejelzéseit is. Csökkentették viszont az inflációra szóló várakozásokat.
A szlovák gazdaság az utóbbi években gyorsan növekszik, elemzők szerint azért, mert a piaci reform, az olcsó munkaerő és most már a tavaly bevezetett, egységesen 19 százalékos jövedelem- és társasági adó is mind több külföldi beruházást vonz. Az ezzel járó importtöbblet azonban a vártnál bizonyára jobban növeli a folyómérleghiányt - tették hozzá a pénzügyminisztériumban, fölfelé módosítva a vonatkozó előrejelzéseket.