szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország hat másik európai uniós tagországgal együtt ellenzi a borászati melléktermékek, a törköly és a seprő kötelező lepárlásának tervezett megszüntetését - közölte Nagy András, a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács (MSZSZT) igazgatója a közös álláspontot kialakító országok bor- és borászati melléktermék lepárlóinak egyeztetett véleményéről.

A hét uniós tagország  - Ciprussal, Franciaországgal, Görögországgal, Olaszországgal, Portugáliával és Spanyolországgal - ellenzi az Európai Bizottság napirenden lévő, az uniós borreformhoz kapcsolódó törekvését. Álláspontjuk szerint a borászati melléktermékek lepárlásának megszüntetése csak azzal járna, hogy felszámolnának az Európai Unióban egy szilárd és idáig jól működő szabályozást, amely lehetővé teszi a borászati melléktermékek további felhasználásának ellenőrzését.
 
A lepárlás megszüntetése emellett a lepárló üzemek bezárását és több ezer munkahely megszűnését is eredményezné az unióban a szakértők szerint. A kötelező lepárlás megszüntetésével jelentősen nőnének a borelőállítók költségei is, mert a melléktermékek megsemmisítését nekik kellene megoldaniuk. Mindez csökkentené versenyképességüket az unión kívül és azon belül is a harmadik országokban előállított borokkal szemben.
 
Magyarországon a lepárlás megszüntetése hasonló negatív hatásokkal járna, mint az unió egészében. Ezért a magyar szakminisztérium is támogatja a bormelléktermékek lepárlásának fenntartását. Az Európai Unióban a 2006-2007-es borgazdasági évben 3,38 millió tonna melléktermék keletkezett, amelynek 92,3 százalékát, 3,12 millió tonnát pároltak le, 7,7 százalékát ellenőrzés mellett kivonták a piacról.
 
Nagy András tájékoztatása szerint Magyarországon a jelzett időszakban 60 ezer tonna törkölyt és seprőt pároltak le összesen. Ez átlagos mennyiség éves szinten. Az MSZSZT igazgatója utalt arra is hogy a tagországok megbízottai szerdán ülnek tárgyalóasztalhoz az ügyben a Bizottság képviselőivel. 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Megosztottak a borászatok betétdíj-ügyben

A betétdíj-rendszer jövőjét illetően nem egységes a borászatok véleménye; az ágazat nagy része támogatja a környezetvédelmi tárca terveit, egyes cégek ugyanakkor a zöld szervezetek álláspontja felé hajlanak.

Hét nap

BORLEPÁRLÁS

Támogatást ad az EU 500 ezer hektoliter Magyarországon termelt bor lepárlására.

hvg.hu Gazdaság

Milliárdos borászatok somlói bányásztelkeken

Ha a somlói bor kerül szóba, a magyarok többsége elismerő hümmögéssel jelzi, hogy az bizony jó dolog, még ha soha nem is kóstolta. A legkisebb magyar borvidék valamifajta misztikus hangulatot áraszt, mintha az ottani borok többek volnának egyszerű italnál, afrodiziákumnak vagy medicinának is számítanának. A somlói különlegességét a piac is mindinkább felfedezi.

hvg.hu Gazdaság

Miből van a pénz Villány milliárdos borászataiban?

Olyan kiváló hírnévnek örvend, az innen kikerülő borok olyan népszerűek, hogy a nagyközönség – annak borissza része is – úgy véli: a villányi az egyik legnagyobb hazai borvidék. Pedig a horvát határ mentén meghúzódó 1760 hektárnyi terület csak a fele-harmada az egrinek és negyede a tokajinak. Az utóbbi években a villányi borászkodás jó hírnevét sokmilliárdos befektetések alapozták meg. A helyszínen igyekeztünk kipuhatolni, hogy az elköltött rengeteg pénz fialni fog-e valaha.