szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kiváló évjáratként jegyezhetik fel a 2007-ben leszüretelt szőlőből készült egri bort – közölte csütörtökön a földművelési tárca egri szőlészeti és borászati kutatóintézetének vezetője. A leszüretelt szőlő fajtától függően 1-2 magyar mustfokkal meghaladja a korábbi években mért értéket, ami kiugró eredmény – mondta Gál Lajos.

Az év elején az országban pusztító tavaszi fagyok, illetve a jégverések miatt még szomorú évvel számoltak, de később „behozta magát” az időjárás – mondta az igazgató. A forró nyár és a jókor jött esők nyomán nemcsak a minőséggel, hanem a termésmennyiségekkel is elégedettek lehetnek a szőlőtermelők. A 2006-os hektáronkénti 6 tonnával szemben 2007-ben 8 tonna szőlő is termett azokon a területeken, amelyeket nem pusztított fagy vagy jégverés. A minőségi termés növelte a felvásárlási árakat is, amelyek fajtától függően 20-40 százalékkal magasabbak voltak, mint tavalyelőtt – mondta Gál Lajos. Mindezt alátámasztja, hogy az elmúlt években regisztráltnál magasabb mennyiséget termeltek a borvidék gazdái a védett eredetű borok készítéséhez felhasználható szőlőkből.

Varsányi Lajos, az Egri Borvidéki Hegyközségi Tanács elnöke a számokat ismertetve korábban elmondta, hogy a Debrői Hárslevelű alapanyagából 12242 mázsányit szüreteltek le az idén, Bikavérhez felhasználható szőlőkből 192714 mázsát, a legmagasabb minőségi követelményeket megtestesítő Egri Bikavér Superior elkészítését pedig 18226 mázsányi szőlő teszi lehetővé.

Az új eredetvédelmi szabályozás 2004-es életbe lépése óta egyre több védett eredetű bor kerül ki a borvidékről. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt 3 év alatt 60 ezerről, 80 ezer hektoliterre, vagyis közel 50 százalékkal nőtt a forgalomba hozott különleges minőségű egri borok mennyisége – mondta az elnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Eredetvédelmi program indult a Villányi borvidéken

Beindult az eredetvédelmi program a Villányi borvidéken, ahol elsőként az idei szőlőtermésből készült borok palackjaira kerülhetnek rá a kiemelkedő minőséget igazoló szimbólumok és feliratok - közölte a villányi hegybíró.

MTI Gazdaság

A bortermelők nem kérnek az uniós reformból

A szőlő és borágazat legfontosabb feladata most, hogy elérje az európai borpiaci reform módosítását – mondta Horávth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára a XV. Jubileumi Balatonlellei Borhét szőlőtermesztési és borászati tanácskozásán.

hvg.hu Gazdaság

Frittmann Jánost választották az év borászává

A Magyar Bor Akadémia ma kihirdette az „ Év bortermelője” választás eredményét, s a borkedvelők körében egyáltalán nem okozott meglepetést, hogy a győztes a soltvadkerti, azaz a Kunsági Borvidéken tevékenykedő Frittman János lett. Ez egyben azt is jelenti, hogy 16 éves története során a cím először került az Alföldre.

MTI Gazdaság

Magyar siker a franciaországi borversenyen

Ezüstérmet kapott a múlt hónap végén a György-Villa Pincészet, valamint a Hungarovin Kft. egy-egy bora Franciaországban a világ legismertebb nemzetközi borversenyén Challenge International du Vin-en. A Hungária Pezsgőpincészet legismertebb pezsgőjét a Hungária Grande Cuvée Brut-öt

MTI Gazdaság

A szőlő ára emelkedik, a boré nem

A szőlő- és bortermelők várakozásai szerint az idei évben javul a szőlő minősége, ám a leszüretelhető mennyiség jelentősen nem nő - hangsúlyozta a Varga Pincészet Kft. közleménye, amelyet annak kapcsán adott ki a társaság vasárnap, hogy megkezdődött a Balatonon Európa legkorábban érő fajtájával a Csabagyöngyével az idei szüret.

MTI Gazdaság

Évi hatszázmilliót költhetnek majd bormarketingre

Együttműködési megállapodást kötött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, valamint a Magyar Bormarketing Kht. (MBM Kht.) a 15. Budapesti Nemzetközi Bor- és Pezsgőfesztivál hivatalos megnyitója előtt szerdán. A literenként nyolc forintos járulékból - becslések szerint - évi hatszázmillió forint juthat bormarketingre.