szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei keddi találkozójukon várhatóan megerősítik, hogy az államháztartás konszolidációjának minden tagállamban meg kell kezdődnie legkésőbb 2011-ben.

A miniszterek ebben már legutóbbi, luxembourgi ülésükön megállapodtak, de akkor feltételül szabták a határidőhöz, hogy őszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság megerősítse a talpra állás "fokozódó és önfenntartó" jellegét.

A megerősítésre azt követően kerülhet sor, hogy a brüsszeli bizottság megállapította: jövőre fokozatos élénkülés várható, majd 2011-ben átlagosan már mintegy 1,6 százalékos gazdasági növekedés lesz az unióban. A bizottság azt is leszögezte, hogy "az EU gazdasága, miután történetének legmélyebb, leghosszabb és legátfogóbb recesszióját élte át, a példa nélkül álló költségvetési és monetáris politikai intézkedéseknek köszönhetően most fordulóponthoz érkezett, ... az elmúlt hónapokban a gazdasági és pénzügyi helyzet jelentős javulásának lehettünk tanúi."

Oszkó Péter pénzügyminiszter októberben úgy nyilatkozott, Magyarország a konszolidációs tevékenységben lényegesen megelőzi az EU-tagállamok többségét.

Hétfőn kiszivárgott adatok szerint az Európai Bizottság hamarosan bejelenti: 2013-ig várja, hogy Németország, Franciaország és Spanyolország három százalék alá szorítsa GDP-arányos államháztartási hiányát. A testület azt javasolja továbbá, hogy Olaszország 2012-ig csökkentse három százalék alá a hiányt, Nagy-Britanniának pedig 2014-2015-ig kell ezt megtennie.

Ezeknek az országoknak a kormányai a globális válság miatt recesszióba került gazdaságaikba jelentős állami pénzeket pumpáltak, ami viszont az államháztartási hiány komoly növekedésével járt.

A miniszteri tanács képviselői hétfőn találkoztak az uniós érdekképviseleti szervekkel, hogy megtárgyalják a makrogazdasági helyzet alakulását. A munkaadói szervezetek képviselői egyebek között a hosszú távú munkanélküliség elleni intézkedéseket, az állami kiadások csökkentését, a pénzügyi piac túlszabályozásának megelőzését, a piaci verseny ösztönzését sürgették. A kisvállalkozások képviselői ugyancsak a munkanélküliség megakadályozását, a magánfogyasztás segítését szolgáló intézkedéseket tartanak szükségesnek. Figyelmeztettek az euró árfolyamának alakulása miatti aggodalmakra is.

A huszonhét EU-tagország pénzügyminiszterének keddi találkozóján adókérdések is szerepelnek, köztük a dohánytermékek jövedéki adója és az adócsalás elleni harc. A dohányáruknál a fogyasztás visszaszorításának érdekében az uniós minimális adószint növelését tervezik, az adócsalásnál pedig a tagállamok közti együttműködést igyekeznek javítani.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!