szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Uniós versenyjogot sért London, ha Nagy-Britanniában a tervek szerint épül meg a Hinkley Point C atomerőmű – ezt állítja Ausztria. Meg azt, hogy ha nem kaszálják el a briteket, a magyar kormány majd rájuk hivatkozik a paksi építkezésekor.

Bécs január végén közölte, hogy európai uniós (jogi) eljárást kezdeményez Nagy-Britannia ellen, annak atomerőmű-bővítési projektje miatt – írja a napi.hu. Ausztria az EB tavaly őszi döntését támadja meg, mely áldását adta a Hinkley Point C atomerőmű több mint 17,6 milliárd fontos (24 milliárd euró) állami támogatására, mert úgy véli: Ekkora hátszéllel London megengedhetetlen piaci előnyhöz juttatja a nukleáris áramot.

Az osztrákok – akik az EU energetikai szervezeteiben rendkívül jól helyezkedve komoly befolyással rendelkeznek – a beadványukkal megvárják az EB döntés hivatalos megjelenését, de a hírek szerint, a háttérben már megnyerték az ügyüknek Luxemburgot is, továbbá német és brit zöldenergia-szervezeteket.

Hinkley – a hivatkozási pont
Acquisitionsdaily.com

(Egy osztrák államszolgáltató töröltetni akarja az Európai Bírósággal a Hinkley Point C építési engedélyét, mondván: az ahhoz adott állami támogatás egy jövő nélküli technológia továbbélését segíti, ami ellentétes a közösségi joggal. Az Ökostrom a brit kormány támogatásának uniós jóváhagyását azért is veszélyesnek tartja, mert az precedenst teremthet a paksi építkezéssel kapcsolatban.)

A brit kormány úgy kalkulál, hogy az új atomerőmű teljes kapacitása 3200 MW lenne, amivel Nagy-Britannia áramszükségletének 7 százalékát tudnák biztosítani. A gazdasági portál szakértőkre hivatkozva azt írja: a kilátásba helyezhető versenyjogi eljárás könnyen két évvel is kitolja a projektkezdés időpontját, de ezen a fellebbezések is akár további éveket tesznek hozzá.

Eközben a projekt máris számos egyéb sebből is vérzik: a The Ecologist blog szerint akkora lyukak vannak a tervekben, hogy az építkezés jó eséllyel soha nem fog megvalósulni. Ilyen például, hogy a projekt költségeivel kapcsolatos becslések már az utóbbi két évben is folyamatosan felfelé kúsztak, és nincs jele annak, hogy képesek volnának stabilizálódni. De gond van a technológiát szállító francia EdF-fel is, mert a beépítendő, Areva által gyártott EPR-reaktorral Franciaországban és Finnországban is gond van, mindeközben felmerült az a hír is, hogy a két francia cég gyakorlatilag csődbe jutott.

Az sem segíti Londont, hogy a legújabb ötlet szerint a brit állam aranyrészvényt birtokolna a létesítményben, így megakadályozandó, hogy az erőmű tulajdonost válthasson. Ez azonban azt is jelentené, hogy mivel a aranyrészvényhez uniós engedélyre van szükség, újra kellene kezdeni a teljes uniós versenyjogi procedúrát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!