szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vagy teljesen kiürült a vezeték, vagy a csőben lévő gáz és a víz nyomása kiegyenlítette egymást.

Már az Északi Áramlat 1 gázvezetéken sem ömlik a gáz a tengerbe – közölte a dán hatóságokkal az üzemeltető Nord Stream AG. A Dán Energiahatóság a Twitteren azt közölte, hogy mindkét vezetékben stabil a nyomás, ami arra utal, hogy teljesen megszűnt a gáz ömlése a tengerbe.

Az Északi Áramlat 2 vezetékről az üzemeltető már szombaton közölte, hogy abból nem szivárog gáz a Balti-tengerbe. A vállalat szóvivője, Ulrich Lissek akkor azt mondta, hogy vagy teljesen kiürült a vezeték, vagy a csőben lévő gáz és a víz nyomása kiegyenlítette egymást.

A két vezetékrendszeren hétfő óta négy helyen ömlött hatalmas mennyiségű gáz a tengerbe. A vezetékeken keletkezett négy lyukból kettő Svédország, kettő pedig Dánia kizárólagos gazdasági övezetében található.

A vezetékrendszerek Oroszországot és Németországot kötik össze a Balti-tenger alatt. Mindkét vezetékpár üzemen kívül van: az Északi Áramlat 1 azért, mert az orosz fél augusztusban leállította a földgázszállítást, az Északi Áramlat 2 pedig azért, mert a német fél Oroszország Ukrajna elleni támadása miatt februárban leállította a rendszer üzembe helyezési eljárását.

5 ok, amiért Moszkvának érdekében állhatott az Északi Áramlat elleni támadás

Svéd szeizmográfusok szerint hétfőn robbanások történtek a vezetékeknél, a dán és a német kormány szerint bizonyos, hogy szándékos detonációk zajlottak le. Hogy ki robbanthatott az Északi Áramlat csöveinél, arról a Nyugat óvatosan kommunikált. A szabotázs kifejezéstől hangos egész Európa, a CIA pedig már a nyáron jelezte, hogy célponttá válhatnak tengeri csővezetékek –- orosz akció célpontjává.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Teljesen elzárhatják a gázcsapot az oroszok - figyelmeztet a Stratfor geopolitikai műhely

Függetlenül attól, hogy Oroszország ténylegesen részt vett-e az Északi Áramlat vezetékét érintő állítólagos szabotázsban, az incidens további muníciót ad Moszkvának arra, hogy leállítsa a földgázszállításokat a Közép-Európát kiszolgáló összes csővezetéken keresztül - állítja elemzésében a Stratfor geopolitikai műhely. Ennél biztosabbnak tűnik, hogy a magas energiaárak hosszútávon megmaradnak Európában.