Ciprus: kudarcba fulladt az újraegyesítés

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Csak a sziget görögök lakta része csatlakozik május 1-jén az Európai Unióhoz, miután a ciprusi görögök népszavazáson utasították el az ország újraegyesítését. Ciprus az unióba egy államként való beemelését célzó ENSZ-terv sikeréhez az kellett volna, hogy mindkét népcsoport többsége igennel voksoljon.

A szombati népszavazáson a ciprusi görögök 75,83 százaléka szavazott nemmel a sziget újraegyesítésére, így a 800 ezres lakosság egynegyedét alkotó törökök 64,9 százaléka hiába szavazott a harminc éve tartó megosztottság megszüntetése mellett.



Tászosz Papadopulosz ciprusi (görög) elnökre az ENSZ-terv elfogadásáért óriási nemzetközi nyomás nehezedett, mégis az utolsó pillanatig a terv elutasítása mellett kardoskodott. A referendum eredményének ismeretében kijelentette: a ciprusi törökökkel való újraegyesülés elutasítása nem jelenti a békéhez vezető út végét, egyúttal kéri a ciprusi törököket, hogy "értsék meg azokat az okokat, amelyek miatt a ciprusi görögök nem fogadhatták el ezt a tervet".



Az egyesítés ellen kampányolt Rauf Denktas, a ciprusi törökök vezetője is, bár honfitársainak többsége nem hallgatott rá. A nemzetközileg elszigetelt, csak Ankara által elismert "Észak-Ciprusi Török Köztársaság" elnöke felszólította a nemzetközi közösséget, hogy a népszavazás kudarca nyomán ne erőltesse többé a két népcsoport együttélését.



Abdullah Gül török külügyminiszter sajnálatát fejezte ki, hogy az ENSZ-terv görög elutasítás kudarcra kárhoztatta a sziget újraegyesítésére tett nemzetközi erőfeszítéseket. A görög kormány szóvivője útján közölte: országa - a ciprusi görög kormánnyal együttműködésben - arra fog törekedni, hogy a ciprusi rendezés előtt nyitva maradjon az út.



Jack Straw brit külügyminiszter közleményében szomorúságát hangoztatta az ENSZ-terv bukását jelentő népszavazási eredmény miatt, és bár a nemmel szavazók döntését tiszteletben tartják, reményét fejezte ki, hogy elgondolkodnak majd azon, hogy helyesen döntöttek-e. Joschka Fischer német külügyminiszter közleményben tolmácsolta Berlin csalódottságát amiatt, hogy május elsején nem egy egyesített Ciprus válik az EU részévé. Az Egyesült Államok szintén sajnálkozását fejezte ki a voksolás eredménye miatt, Richard Boucher amerikai külügyminisztériumi szóvivő ugyanakkor méltatta a ciprusi törökök "bátorságát", amiért támogatták az ENSZ rendezési tervet.



Günter Verheugen, az Európai Unió bővítési biztosa úgy vélekedett, hogy a szombati népszavazás beárnyékolja Ciprus európai uniós csatlakozását, és a referendum kimenetele bonyolultabbá tesz a szigetország és az EU viszonyát, pedig erre nem lett volna szükség.



Az ENSZ bejelentette, hogy a terv elutasítása miatt bezárja az ENSZ-főtitkár ciprusi megbízottjának a szigetországban működő irodáját.

(MTI)