Kormány nélkül a ciprusi törökök

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Lemondott a ciprusi törökök kormánya, miután hosszas alkudozások után sem sikerült megalakítani az új kabinetet.

Mehmet Ali Talat miniszterelnök szerdán benyújtotta lemondását Rauf Denktas elnöknek. A lemondást a koalíciós kormány áprilisi felbomlása és a koalíciós pártok közti feloldhatatlan ellentétek és belső huzakodás idézte elő.



A szigetország törökök által megszállt északi harmadán önhatalmúlag kikiáltott Észak-ciprusi Török Köztársaságot Ankara kivételével egyetlen ország sem ismeri el önálló államalakulatnak. A ciprusi török államban tavaly decemberben tartották legutóbb a választásokat.



A sziget nagyobbik részén működő és nemzetközileg elismert Ciprusi Köztársaság idén május 1-jén kilenc másik országgal, köztük Magyarországgal, együtt az Európai Unió tagja lett.



Előzőleg az EU buzdítására és az ENSZ főtitkár segédkezésével kísérlet történt a harminc éve kettészakított földközi-tengeri szigetország újraegyesítésére. A Kofi Annan ENSZ-főtitkár által az egyesítés államjogi megoldására tett javaslatot népszavazásra bocsátották. A ciprusi törökök nagy többséggel elfogadták az újraegyesítés tervezetét, amely messzemenő engedményeket tett és gyakorlatilag egyenlő parlamenti képviseletet biztosított volna a török kisebbségnek a görög többséggel.



A Ciprusi Köztársaság görög népessége viszont éppen ezért elutasította a tervezetet, így Ciprus a demarkációs vonal mögött élő török kisebbség nélkül lett az EU tagja. (MTI)