Csecsenföldi elnökválasztás: Kadirov fölényesen vezet

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az első részeredmények szerint Ahmad Kadirov fölényesen vezet a vasárnap Csecsenföldön megrendezett elnökválasztáson, és így nem lesz szükség második fordulóra.

Csecsenföldön nyugalomban zajlott le az elnökválasztás, a szakadárok nem zavarták meg az eseményt. A Moszkva támogatását élvező helyi adminisztráció vezetője a legnépesebb választási körzetekben leadott voksok összeszámlálása alapján 80 százalékos eredményt ért el. Mivel a választási részvétel meghaladta a 80 százalékot, a voksolás érvényességét pedig 30 százalékos küszöbhöz kötötték, valószínűleg nem lesz szükség második fordulóra.
"Csecsenföldnek nem különleges státusra van szüksége, hanem széles körű gazdasági önrendelkezésre" - jelentette ki Ahmad Kadirov a választások után. Első győzelmi nyilatkozatában hangsúlyozta: Csecsenföld további életét az orosz alkotmány keretein belül építi. A gazdasági elképzelésekről szólva Kadirov utalt arra, hogy az Oroszországhoz tartozó köztársaság fő bevételi forrása az olaj. Mint kifejtette, Groznij közvetlen szerződéseket kíván majd kötni külföldi vállalatokkal olajkészletének értékesítéséről. Aszlan Maszhadovról, az Oroszországtól elszakadni kívánó csecsen szélsőségesek vezéréről az ITAR-TASZSZ oroszhírügynökségnek nyilatkozva kijelentette: nincs számára hely Csecsenföldön, hiszen a köztársaság népe kinyilvánította akaratát a béke mellett.
A vasárnapi választást Oroszországban a megbékéléshez vezető út mérföldkövének tekintik, a csecsen lázadók Moszkva színjátékát látják benne, jogvédő szervezetek pedig a törvényesség illúziójáról beszélnek. A szavazáson az 1-1,2 millió lakosú észak-kaukázusi köztársaság félmillió szavazópolgára és az ott állomásozó orosz haderő 30 ezer katonája adhatta le voksát a hét jelölt valamelyikére. Független csecsen megfigyelők szerint a választás már jó ideje lezajlott, méghozzá Moszkvában, a Kremlben. Kadirov győzelme véleményük szerint semmiféle stabilizációhoz nem vezet, sőt újabb háborús hullám veheti kezdetét. Vezető orosz jogvédő szervezetek nem is küldtek megfigyelőket a választásra, mert nem kívánták ezzel támogatni a törvényesség illúzióját. Az Európa Tanács, illetve az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet is visszautasította megfigyelők küldését; a hivatalos indok a biztonság hiánya volt. (MTI)