Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Elefántcsontpart: az újabb összecsapások veszélyeztetik az egységkormány működését
Utolsó frissítés:
Tetszett a cikk?
Elefántcsontpart nyugati részén ismét összetűztek egymással a kormány és a lázadó erők csapatai. A lázadók szerint a fegyverszünetet a kormányerők sértették meg, s ők csak védekeztek, a hadsereg szerint azonban a felkelők indítottak támadást. A hadsereg Mi-24-es helikoptereinek csapásai során állítólag három polgári lakos vesztette életét, 14 másik pedig megsebesült.
Az Elefántcsontparti Hazafias Mozgalom (MPCI), két másik lázadó csoport és a Köztársasági Tömörülés (RDR), a legfontosabb ellenzéki párt márciusban még távol maradt a polgárháborút lezárni hivatott egységkormány első üléséről, de képviselőik arra készültek, hogy napokon belül elfoglalják a számukra fenntartott kilenc miniszteri posztot. Az újabb összetűzések kirobbanása kérdésessé teszi most képviseletüket a kabinetben, amely a francia közvetítéssel január 24-én Párizsban aláírt békemegállapodás nyomán állt fel. Laurent Gbagbo államfő a megállapodás keretében több hatalmi jogkört Seydou Diarra miniszterelnökre ruházott át a fél évesre tervezett átmeneti időszakra. A tavaly szeptemberben kezdődött harcok gyakorlatilag két részre osztották Elefántcsontpartot. A lázadók az ország muzulmán északi és nyugati részét kerítették hatalmukba, s Libériából érkezett szabadcsapatok is támogatják őket. Franciaország, az egykori gyarmattartó hatalom mintegy 3000 katonát állomásoztat a nyugat-afrikai országban. A Human Rights Watch (HRW) New York-i székhelyű emberi jogi szervezet hétfőn az elefántcsontparti kormányt és a lázadókat is tömeggyilkosságokkal, kínzásokkal és a polgári lakosság elleni megtorló akciókkal vádolta meg, s nyílt levelében az ENSZ Biztonsági Tanácsa közreműködését kérte az erőszakcselekmények mielőbbi beszüntetése érdekében az afrikai országban. A BT keddre tűzte napirendre az Elefántcsontparton kialakult helyzet vitáját. A HRW szerint csak a márciusi mészárlásokban több mint száz polgári személy vesztette életét. Emellett mindkét oldalon libériai harcosok is küzdenek, köztük kilencéves gyermekekkel is fegyvert fogattak - állította az emberi jogi szervezet. (MTI)