Az izraeli miniszterelnök korábbi moszkvai látogatatásai során, illetve az orosz államfővel folytatott telefonbeszélgetéseiben már felajánlotta, hogy Izrael szakértői támogatást ad és megosztja titkosszolgálatai értesüléseit Oroszországgal. Ariel Saron a beszlani túszdráma véres végkifejletét követően Vlagyimir Putyin orosz elnöknek küldött üzenetében hangsúlyozta, hogy az izraeli nép - amelynek sorában egymilliónál több orosz kivándorló van - Oroszország mellett áll a nehéz pillanatban.
Vlagyimir Putyin elnök az orosz nemzetbiztonsági rendszer reformjának meghirdetésével reagált az észak-oszétiai túszdráma véres végkifejletére. Megfigyelők szerint a Kreml olyan szigorú terrorellenes biztonsági intézkedésekre készül, mint amilyeneket az Egyesült Államok vezetett be. Putyin a jogérvényesítő szervek tevékenységét megváltoztató "válságellenes kezelőrendszer" létrehozását jelentette be, a törvények szigorú betartása mellett. Az orosz elnök bejelentette az Észak-Kaukázusban lévő biztonsági erők radikális átszervezését is, hatékonyságuk fokozásával, soraik megtisztításával próbálva meggátolni, hogy a csecsenföldi gerillák kiterjesszék támadásaikat a szomszédságra.
Putyin ugyanakkor a beszlani vérfürdőt a nemzetközi terrorizmus közvetlen intervenciójának tudja be, s említést sem tett Csecsenföldről, ahonnan az öldöklő túszejtés és az elmúlt két hét másik három terrorakciója eredeztethető. Elemzők kételkedtek abban, hogy a beszlani tragédia fordulatot hozhat Putyin csecsenföldi politikájának orosz lakossági támogatásában, s ez előbb-utóbb tárgyalásokra késztetheti őt Maszhadovval, esetleg elfogadva valamiféle nemzetközi védnökséget is.
(MTI)