Gyurcsány Ferenc rámutatott, az államháztartási egyensúly megteremtését, a bejelentett reformokat és az Új Magyarország programban meghirdetetett fejlesztéseket kisérniük kell a nyugodtabb politikai légkör irányába teendő lépéseknek. Belátva, hogy gyakran nem folyik igazi párbeszéd a szakmai szervezetekkel, amikor egy-egy új jogszabályt, illetve reformot dolgoznak ki – a kormány, levonva a konzekvenciákat, ezentúl hatékonyabb dialógusra fog törekedni- ígérte meg a miniszterelnök.
A jelenlegi politikai küzdelmet „rosszminőségűnek” nevezte, és utalt arra, hogy "a népszavazás sem tudja lebeszélni a kormányt, hogy folytassa jelenlegi politikáját". Megjegyezte, jobb lett volna, ha a Fidesz inkább arra keresi a választ a népszavazásra előterjesztett kérdéseknél , mi az, amit tenni kellene, nem pedig arra, hogy mit ne csináljanak. Most is elmondta: a harc Magyarországon nem a jobb-és baloldal, hanem a progresszió, a modernizálás hívei és a nemzeti radikálisok között folyik.
Úgy vélte, ami a kiigazítási intézkedéseket illeti, a „nehezén már túl vagyunk” Utalt a JP Morgan és a Goldman Sachs jelentéseire, amelyek „arról tanúskodnak, a kormány képes teljesíteni a kitűzött deficitcsökkentést, sőt még tartalékok is vannak a költségvetésben”. A közigazgatásban jövőre 300 milliárd forintot takarít meg az állam, úgy, hogy nem a fűnyíró elv érvényesül. Az átlagos életkor jócskán emelkedni fog a következő években, ennek megfelelően kell emelni a nyugdíjkorhatárt is- mondotta, de közelebbi részleteket nem árult el.
Gyurcsány szerint a következő években ugyan magasabbak lesznek az adóterhek, mint az idei év első felében, de alacsonyabbak, mint 2001-2002-ben. Az adók összegét 2010-ig nem fogják csökkenteni, de szerkezetét olymódon változtatják, hogy javuljon az ország versenyképessége.
hvg.hu/MTI