Két fogadás Magyarországon

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

HVGA Marketing Centrum tavaly júniusban, majd december elején is arra kért országszerte 1200, illetve 1500...

HVG
A Marketing Centrum tavaly júniusban, majd december elején is arra kért országszerte 1200, illetve 1500 véletlenszerűen kiválasztott embert, hogy képzeletben fogadjanak 0 és 100 forint közti tétekkel a 2006-os parlamenti választás lehetséges eredményeire. Arra, hogy Gyurcsány Ferenc lesz a miniszterelnök, decemberben átlagosan 10 forinttal többet tettek fel a válaszadók, mint fél évvel korábban, miközben Orbán Viktor árfolyama gyakorlatilag nem változott. A válaszadók 12 százaléka decemberben olyannyira biztos volt Gyurcsány győzelmében, hogy képzeletbeli 100 forintját mind rá tette - 14 százalékuk viszont egy fillért sem szánt erre a lehetőségre. Orbán sikerében a fogadást kötőknek ugyancsak 12 százaléka volt biztos, de mindössze 11 százalékon állt azok aránya, akik egyáltalán nem tettek tétet erre a lehetőségre.

A válaszadók 39 százaléka Orbán, 37 százaléka pedig Gyurcsány sikerére tett több pénzt. Sokan hajszálra ugyanakkora tétet - tipikusan 50-50 forintot - raktak fel a két politikusra. Az utóbbi fél év során a Fidesz támogatói kissé elbizonytalanodtak, míg az MSZP hívei biztosabbá váltak kedvenc pártjuk győzelmében: a két tábor magabiztossága most nagyjából azonos szinten áll. Ugyanakkor az MSZP támogatói körében nemcsak a Gyurcsányra tett virtuális forintok mennyisége növekedett, hanem az Orbánra rakott téteké is. A bizonytalanok pedig, akik júniusban átlagosan 7 forinttal többet tettek fel Orbán miniszterelnökségére, mint Gyurcsány duplázására, decemberben már azonos esélyt adtak a győzelmüknek.

A Marketing Centrum virtuális fogadásán arra is lehetett téteket rakni, hogy a kisebb pártok bejutnak-e a parlamentbe. Itt már csak a megkérdezettek 80 százaléka ment bele a játékba. Az SZDSZ küszöbátvitelére decemberben átlagosan 43 forintot tettek fel a "fogadók", az MDF-ére 34 forintot, a Jobbik-MIÉP-ére pedig 13-at. Az SZDSZ támogatói lényegesen magabiztosabbak, mint az MDF hívei: míg az előbbiek átlagosan 69 forintot raktak fel kedvenc pártjuk bejutására, az utóbbiak csak 54-et.

Végül arra, hogy a választásokon 70 százalék fölött lesz a részvételi arány, júniusban még csak átlagosan 24 forintot tettek a válaszadók, decemberben már 29-et. Ugyanakkor arra, hogy 50 százaléknál kevesebben fognak az urnákhoz járulni, decemberben átlagosan 46 forintot raktak fel a játékosok (júniusban még 48-at).

MARIÁN BÉLA