Sebestyén Júlia formaruhát próbál. Szűkre szabott remények © Végel Dániel |
A visszafogott remények történelmi hagyományokon alapulnak, amelyek pedig a téli sportok - részben a magyarországi természeti adottságok miatti - mostoha helyzetéből adódnak (erről lásd Dillinger halott? című írásunkat). A nyári olimpiákkal összevetve nemcsak a dicsőséglista és a csapat létszáma szerényebb - az athéni 217-tel szemben Torinóban várhatóan 20 sportoló alkotja a magyar csapatot -, hanem a felkészülésre és a versenyzésre fordított pénz is. "A torinói olimpiai részvételre 37 millió forintot fordítunk, tizedannyit, mint egy nyári olimpiára" - számszerűsítette a különbséget a HVG-nek Molnár. A felkészülésre pedig még a tizede sem jön össze a nyári olimpiai sportágak évi 1,3-1,5 milliárd forintos támogatásának: a legnagyobb létszámban induló és eddig legeredményesebb korcsolyázók olimpiai támogatása tavaly 15 millió, a sízőké pedig 4 millió forint volt. Némi kárpótlásul, hogy mégse érezzék magukat mostohagyereknek a téli olimpikonok, a MOB nemcsak az - egyébként az Adidas által biztosított - sportfelszereléssel, illetve a formaruhával, hanem speciális téli ruházattal is ellátja őket.
A szponzorokat sem villanyozza fel túlságosan a téli olimpia, a MOB-nál legalábbis nem tudtak beszámolni arról, hogy speciálisan a téli sportágak jelentette publicitás miatt jelentkeztek volna új támogatók. Pedig a tavalyi évet ebből a szempontból diadalmenetként élték meg az olimpiai bizottságban, a tervezett 160 millió forintos szponzori bevételnek közel a duplája jött össze.
A téli sportok szövetségei sem sikeresebbek a támogatók gyűjtésében. "Igazi szponzorunk nincs, évi 60 millió forintos költségvetésünk az állami sportirányítástól, a MOB-tól és a Nemzetközi Korcsolyaszövetségtől érkezik" - mondta a HVG-nek Bathó Ferenc, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) elnöke. Ebből költöttek két év alatt 40 millió forintot az olimpiai felkészülésre. A MOKSZ-hoz tartozó öt szakág közül három olimpiai sportág, és mindháromban lesz magyar versenyző Torinóban. Sőt a nagy szerénységben a kilenc fővel a legnépesebb sportági küldöttséget kiállító korcsolyázóknál csúszott be az egyetlen erőteljesebbnek mondható elvárás: a 2004-ben éppen Budapesten Európa-bajnoki (Eb) címet nyert műkorcsolyázó Sebestyén Júliától, esetleg az ugyanabban a számban versenyző Pavuk Viktóriától pontszerzést vár a sportág vezetése. A férfi műkorcsolyán és a páros műfajnak számító jégtáncon kívül két-két magyar férfi- és női versenyző is jégre lép a short track néven emlegetett rövid pályás gyorskorcsolyában. Itt ráadásul a legutóbbi Eb-n megszületett a sportág történetének első magyar érme, amelyet a harmadik helyen végzett női váltó szerzett.
A két-két sífutót és alpesi sízőt, valamint egy sílövőt felvonultató magyar sícsapatból egyedül a sífutó Tagscherer Zoltán jutott ki saját jogán, azaz eredményei alapján az olimpiára, a többiek a nemzeti kvótát kihasználva indulhatnak. Az utóbbi sem egyszerű, ugyanis teljesíteni kell a meghatározott kvalifikációs szintet. Néha azonban az is kevés: A gyorskorcsolyázó Tóth Ágota 1000 méteren teljesítette a szintidőt, de a korlátozott létszám miatt lapzártánkkor csak tartalék volt. A sílövő Gotschall Zsófia is egészen január utolsó napjáig várólistán volt. Ő is elérte az indulásra jogosító szintet, mögötte azonban nem volt második számú versenyző, ezért a nemzetközi rangsorban Magyarország ebben a sportágban nem kerülhetett a legjobb 27 közé, így a magyar sílövő számára nem nyílt meg a nemzeti kvóta, csak a visszalépések miatt indulhat mégis az olimpián. (Nem volt ekkora szerencséje a sportágat váltott olimpiai bajnok kenuzó Pulai Imre és Seregi Gergely alkotta kettes szánkóegységnek, ők végül nem kapták meg a nemzetközi szövetség engedélyét, hogy egy visszalépett kettős helyén indulhassanak.)
A pénzhiányra a sísportban is sokat panaszkodnak. Tavaly októberben Rudi Zoltánt, a Magyar Televízió elnökét Kálomista Gábor filmproducer váltotta a sportági szövetség elnöki posztján, sokan az ő kapcsolataitól várják a szponzorok megjelenését. Egyelőre azonban még az olimpikonok felkészüléséhez is kellett a családi önerő. "A támogatók segítségével 3-4 millió forintot költöttünk egy-egy szezonban a felkészülésre, a felszerelésre és az utazásokra" - mondta a HVG-nek Gyenesei István, a sífutásban induló Gyenesei Leila édesapja. A Somogy megyei önkormányzat elnökeként ismert apa lányát felfedezték Észtországban is, az ottani szövetség biztosította számára az edzőt, az olimpiára pedig felajánlották, hogy 6 pár sílécet vakszolnak neki a versenyre, hogy kiválaszthassa a legalkalmasabbat. Pedig - állítják a sísportban járatosak - a vaksz minden csapat féltve őrzött titka, ráadásul a magyar versenyzőknek eddig csupán annyi jutott, hogy egy-egy edző-, illetve versenylécet bevakszoljanak - lévén hogy nem volt több lécük. Szerencséjükre az első, Somogy megyei sportolóként téli olimpiára kijutó Gyenesei lányt nemcsak az észtek, hanem az OTP Bank Rt. és a Magyar Villamos Művek Rt. mellett a kaposvári városi önkormányzat is felkarolta, és utóbbi a tavalyi, illetve az idei szezonban is 1,8-1,8 millió forinttal támogatta felkészülését és versenyzését.
A kis létszámú téli olimpiai csapat és az esélytelenség előnye lehet, hogy doppingügyben talán jobban kordában lehet tartani a küldöttséget, mint Athénban, ahol magyar atléták és súlyemelők is lebuktak tiltott szerek használata miatt. Azóta minden bizonnyal az is rögzült a versenyzőkben, hogy az olimpián a nyitóünnepségtől a záróceremóniáig verseny alattinak tekintendők a sportolók, azaz kötelesek magukat alávetni a vizsgálatnak. A MOB mindenkitől írásos nyilatkozatot vasalt be, hogy ezt elfogadja, amit ezen kívül egy szerződésben is rögzítettek. Az olimpia előtt emellett minden csapattagnak doppingpróbán kell átesnie, a mintákat a bécsi akkreditált laboratóriumban vizsgáltatja be a MOB. A szigor Torinóban is jellemző lesz: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság bejelentette, hogy a legutóbbi, Salt Lake Cityben rendezett téli játékokhoz képest 40 százalékkal növeli a doppingellenőrzések számát, ami a MOB számításai szerint azt jelenti, hogy legalább kétszer vesznek mintát egy-egy versenyzőtől.
KELEMEN ZOLTÁN