HVG |
Az alapot a GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése képezte a magyar gazdaság különböző ágazatainak 2015-ös munkaerőigényére. A GKI-prognózis szerint a - létszámigény tekintetében - legperspektivikusabb ágazatok a gazdasági szolgáltatások (a munkaerőigény tíz év alatt 39 százalékos növekedésével), az építőipar (30%), a szórakoztatás, kultúra, sport (22%), valamint a kereskedelem, vendéglátás, javítás (16%), a legdrasztikusabb leépítésekre pedig a textiliparban (30 százalékos csökkenés), a faiparban (26%), az élelmiszer- és dohányiparban, illetve a ruházati és bőriparban (23-23%), valamint a kohászatban-fémfeldolgozásban (22%) kell számítani. A fejlődő ágazatokban 2015-ben a mainál 275 ezerrel több, a visszaszorulókban viszont 90 ezerrel kevesebb dolgozóra lesz szükség, ami összességében 185 ezres növekedést jelent.
Figyelembe véve, hogy 2005-2015 között 1,15 millió munkavállaló megy nyugdíjba, a vizsgált időszakban bő 1,3 millió új embert szívhat fel a magyarországi munkapiac.
Dávidék prognózisa szerint a szellemi és fizikai dolgozók közötti, jelenleg 42-58 százalékos arány legfeljebb 43-57 százalékosra módosul, a szellemieken belül a felsőfokú végzettségűek aránya viszont markánsan növekszik. (A diplomások térnyerése a - ma jellemzően középfokú végzettséggel betöltött - termelésirányítói, technikusi, illetve a középfokú gazdasági, számviteli, ügyviteli munkakörökben lehet a leglátványosabb.) A modellszámítások szerint a 2015-ig munkába állók 22 százalékának kell - a piaci igényeknek megfelelő - diplomával rendelkeznie. A "megfelelő" Dávidék szerint az lenne, ha évente egyebek közt 10 ezer gazdasági és 6600 műszaki szakember kerülne ki az egyetemekről-főiskolákról; a kereskedelmi munkakörökben évi 2600, az informatikában ezer friss diplomás szükségét valószínűsítik, de minden évben 1200 jogász képzését is szükségesnek gondolják.
Az egyes szakmacsoportok munkaerőigényét a modellszámítások meglepően pontosan adják meg (lásd táblázatunkat). Hasonlóan (és talán még meglepőbben) pontosak a régiónkénti becslések is. Ezeket a számokat nyilvánvalóan nem szabad "szó szerint" venni - hogy mennyire nem, az 2015-re biztosan kiderül majd.