Meglehetősen nagy feltűnést keltett szakmai körökben a Fejér Megyei Szent György Kórház által június közepén nyilvánosságra hozott közbeszerzésiajánlat-kérés. Nem önmagában a 6,5 milliárd forintos érték, hanem a tíz évre szóló - például évi 919 tétel, 211 271 doboz, részletesen meghatározott medicina beszerzésére elnyerhető - gyógyszer-beszállítói státus felkínálása tette pikánssá a felhívást. Erős jövőbelátási képesség kell már ahhoz is, hogy akár két évre előre pontosan meg lehessen határozni egy megyei kórház medicinaszükségletét, negyedévente változik ugyanis a támogatás - új gyógyszerek kerülnek be vagy éppen kerülnek ki ebből a körből -, ami erősen befolyásolja a gyógyszergyártók marketingpolitikáját.
Ha ugyanis a kórházban fekvő beteget beállítják valamilyen orvosságra - például vérnyomáscsökkentőre, fájdalomcsillapítóra -, 80-90 százalékuk később is ezeket íratja fel orvosával. Ennek tudatában egyes készítményekből jelentős mennyiséget adnak ingyen a gyártók a kórházaknak. Egy tavaly készült, a kórházi gyógyszergazdálkodást vizsgáló állami számvevőszéki jelentés szerint 13 újonnan bevezetett készítménynél a térítésmentesen kapott gyógyszer mennyisége valamennyi intézménynél meghaladta a pénzért való vásárlás mértékét, három terméket pedig vásárlás nélkül, adományként adtak. Országos átlagban a felhasznált medicina értékének a 20-25 százaléka adományból származik. A piaci változás gyorsaságára jellemző, hogy június 1-jén 460 készítmény ára változott, az Országos Gyógyszerészeti Intézet havonta átlagosan 100-150 új gyógyszert törzskönyvez, és évente számos készítmény szabadalmi védettsége jár le, amelyek helyébe olcsóbb, generikus orvosságok lépnek.
Úgy tűnik, nem csupán gyógyszerfronton kovácsolt hosszú távú terveket a Szent György kórház. Egy május elején megjelent pályázati kiírásban ugyancsak tíz évre keresett szállítókat egyebek mellett kötszerek, vegyszerek, implantátumok és számtalan más fogyóanyag beszerzésére. E termékek palettája háromévente cserélődik, például azért, mert ilyen időközönként kell megújítani az európai igazolást vagy forgalombahozatali tanúsítványt, ami szinte automatikusan új, a korábbitól némileg eltérő, továbbfejlesztett termékeket eredményez. Ezt a felhívást azonban jogszabályi hiányosságok miatt vissza kellett vonni - mondta a HVG kérdésére Gombaszöginé Balogh Ibolya, a Fejér megyei közgyűlés elnöke. A kórház-tulajdonosi jogokat gyakorló fórum elnöke szerint a hosszú távú szerződések nagyobb árengedményt tesznek lehetővé, így a szintén a közelmúltban, képalkotó diagnosztikai berendezések (CT és MRI) beszerzésére és működtetésére kiírt közbeszerzésben felajánlott húsz év is ésszerű időhorizontnak tekinthető. A szakmai tapasztalat ezzel szemben az, hogy hét-nyolc évente elavulnak ezek a berendezések, ezért hosszabb távon csak a szolgáltatónak előnyös egy efféle bebetonozott szerződés. A kórház főigazgatójának távollétében a HVG kérdéseit elhárító intézményi menedzsment helyett válaszoló megyei elnök elmondta, a gyógyszerbeszerzési tenderen egy évig dolgoztak - és évi 100 millió forintos megtakarítást várnak ettől a hosszú távú megállapodástól. Ám ez évi 650 milliós értékhez viszonyítva - amelynek még a számvevőszéki jelentés szerint is az egynegyede (több mint 160 millió forint) lehet a gyártói rabatt - nem túl meggyőző előny.
Minél több termékre és minél hosszabb időre szól az egy-egy szállítóval megkötött szerződés, annál kisebb a kórház mozgástere - állítják a HVG által megkérdezett kórházi vezetők, akik a közbeszerzés költségei és időigénye miatt az egyéves gyógyszerbeszerzési megállapodást túl rövidnek, a háromévesnél tartósabbat viszont indokolatlanul hosszúnak tekintik. Más véleményen van a debreceni fakultás vezetése: korábban hétéves, majd annak lejárta után a közelmúltban tíz évre szóló gyógyszervásárlási megállapodást hoztak tető alá - több pályázóval. Először egy új intézményi gyógyszertár felépítésével, utóbb pedig 600 millió forintos beruházási hozzájárulással revanzsálták a nyertesek, hogy ilyen hosszú távú üzlet részesei lehettek.
Az egészségügyi szakmában terjedő híresztelések szerint a kórházak működtetésbe adását ellenző fideszes politikusok - kiváltképp az észak-dunántúli pártigazgató, egészségpolitikus, parlamenti képviselő Molnár Ágnes - által nyomatékkal ajánlott alternatíva a hosszú távú szállítói egyezség. Így sokan tudni vélik, hogy a fehérvári közbeszerzés volna az a kísérleti projekt, amelyet hamarosan követhet a győri, a szombathelyi és a nagykanizsai kórház hasonló tartalmú tendere. A gyógyszer-nagykereskedelmet ismerők még csak találgatják, melyik lehet az a cég, amelyik megfelel majd a kiírók feltételeinek, s a bizalmukat élvezi.
A székesfehérvári egyébként az ország egyik legnagyobb kórháza, az 1580 ágyas súlyponti intézmény évi 13 milliárd forintos egészségbiztosítói bevételből gazdálkodik. Pénzügyi helyzete konszolidáltnak mondható, és a fenntartó megyei önkormányzat azzal számol, hogy a kieső vizitdíj pótlására az idén 125 millió forinttal kell támogatnia az intézményt. Két évvel ezelőtt még gyökeresen más elgondolások voltak terítéken: az akkori, szocialista többségű megyei vezetés a kórház 25 éves működtetésére keresett befektetőt. Összességében 7-8 milliárd forint többlettőkét vártak a jelentkezőktől, ebből korszerűsíteni akarták egyebek mellett az intenzív és a sürgősségi ellátást, a rehabilitációt, az onkológiai és kardiológiai betegek gyógyítását.
Az önkormányzati választások előtt álló megyei vezetés azonban az utolsó pillanatban visszalépett a terv megvalósításától, az új kormányos Fidesz-KDNP pedig mélyen eltemette az egész elgondolást. "Rengeteg uniós pályázati lehetőség nyílt meg, ebből szeretnénk 12 milliárd forintot elnyerni a kórház tömbösítésére, vagyis a külső telephelyek megszüntetésére, valamint a kórtermek komfortosítására" - magyarázta Gombaszöginé Balogh Ibolya, mire alapozza manapság egészségügy-jobbító reményeit a megye. A kórházműködtetésre pályázókkal most egy ideig biztosan nem kell számolni, hiszen a gazdálkodás szabadságát megkötő hosszú távú szerződések már önmagukban is elegendőek a távoltartásukhoz.
GÁTI JÚLIA