Trükkös vevők, mohó eladók

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néha pár ezres tételen akad el egy többmilliós ingatlan megvásárlása, máskor az eladó túl mohó, vagy a vevő akar túljárni az ingatlanos eszén. Ingatlanosok osztottak meg velünk néhány tanulságos és meglepő történetet.

Egy Pest környéki településen létre jött a nagy alku, két év után végre akadt komoly vevő a családi házra. Szóban megköttetett az üzlet, és a vevő kezében egy aktatáskányi pénzzel leparkolt leendő otthona előtt, hogy kifizesse a foglalót. Több mint 4 millió forint volt nála, hiszen az alku 41 millióra szólt. Amikor a házba belépett, a vérszemet kapó eladó meglepő újsággal szolgált: egy nap alatt az ár felment 44 millióra. A vevő szerette volna megvenni a házat, de nem mindenáron: a további meglepetésektől tartva sarkon fordult, és elhajtott az eladó megdöbbent tekintetétől kísérve. Az eset megtörtént, akárcsak a következők, amelyek mind az ingatlanos alkuk elképesztő trükkjeit példázzák.

Banánhéj a kerámián

Ingatlanmenedzser.hu
Magyarországon egyedülálló, légifotós ingatlankeresővel indult útjára a HVG Online új portálja, az Ingatlanmenedzser.hu. A kereső lehetővé teszi a kiszemelt környék bejárását az interneten keresztül. A portál egyben napi frissességű ingatlanhíreket, tippeket és tanácsokat közöl, kalkulátorokkal, a hirdetések kiemelésének számos lehetőségével segíti az ingatlanok gyors és hatékony megtalálását. Kattintson ide!
Olyan is előfordul, hogy az ingatlanközvetítő sajátos módom működik közre egy alku megkötésénél, ahogy Zsidákovics Csaba, a Fok-Föld Ingatlanközvetítő Iroda ügyvezetője tette ezt: – Egy 55 millió forintos ingatlant értékesítettünk, s bár rengeteg érdeklődő volt, mind sokallta az árat. Végül befutott egy vevő, akinek nagyon tetszett az ingatlan. Maga a ház újépítésű volt, gyönyörű beépített konyhabútorral, egyetlen aprócska hibával: a tűzhely kerámialapja el volt törve. A vevő egy kicsit alkudott az árból, majd mindenben megegyeztek. Megvolt, mikor költöznek, hogyan rendezik az anyagiakat, mennyi hitelt vesznek föl, csupán egyetlen kérdésben nem tudtak dűlőre jutni: mi legyen a kerámialapos tűzhely tetejével? Ily módon patthelyzet alakult ki egy 50 ezer forintos kerámialap miatt: a vevő úgy gondolta, hogy az már benne van az árban, és az eladónak kell kicserélnie, az eladó pedig úgy vélte, ha már engedett az árból, a tűzhelylap legyen a vevő gondja. A vitának ezen a pontján fölhívtak bennünket, mondván, nem tudnak megegyezni. Ekkor tettünk egy korszakalkotó javaslatot: mi lenne, ha megfeleznék az 50 ezer forintos költséget?! A felek azonban erre sem voltak hajlandóak. Erre osztottunk-szoroztunk, kiszámoltuk a jutalékunkat, majd nagy kegyesen fölajánlottuk, hogy átvállaljuk a tűzhely tetejével kapcsolatos költségeket. Szépen megvettük az új kerámialapot és kicseréltük. Ettől mindkét fél megnyugodott, mi pedig fölvehettük a 44 és fél millió forintos üzlet után járó jutalékunkat.

Kúria csellel (Oldaltörés)

– Engem egy külföldi úriember cselezett ki igen ügyesen – meséli Márki Zoltán, a dabasi Fornax Ingatlanközvetítő Iroda vezetője. – Volt egy amerikai vevőm, aki egy kúria körüli területre alkudott, ami ráadásul a sajátom volt. Az általa körülölelt kúriát egy nem túl tisztességes csapat vásárolta meg egy árverésen, viszont földterület szinte nem is tartozott hozzá. A történet lényege, hogy az amerikai úr mindkettőnket kijátszott, és sikerült úgy megvennie mindkét területet, hogy egyikünk sem sejtette a turpisságot. Mikor kiderült, hogy a kúria és a terület is egy kézbe került, akkor jöttem csak rá, hogy a földet a vételár többszöröséért is el tudtam volna adni.

Nálam ugyanis azzal alkudott a vevő, hogy nem tud mit kezdeni egy rossz aranykorona értékű földdel, a kúria tulajdonosainak pedig azzal érvelt, hogy nem tud mit kezdenie a kis területen lévő kúriával. Ráadásul úgy alakította a tárgyalásokat, hogy még véletlenül sem találkozhattam a kúria tulajdonosaival, akik egyébként sem voltak túlzottan megnyerőek – emlékszik vissza Márki Zoltán, majd hozzáfűzi: Nem ma kezdtem a szakmát, de amikor minderre fény derült, szó szerint gratuláltam a cseles vevőnek, aki hihetetlen profi módon szervezte meg az egész adásvételt.

Eladni, de nem mindenáron

„Van úgy, hogy a vevő nem is alkudni szeretne, csupán az előre nem látható költségektől retteg. Ezeket a nem létező kiadásokat nyugodtan átvállalhatjuk tőle! De ha ez sem működik, akár vissza is léphetünk az eladástól.” Szabó Tibor, a balatonlellei Korrekt Ingatlanközvetítő Iroda vezetője például ily módon ütött nyélbe már-már reménytelennek tűnő üzletet: egy idősebb úr egy nyereményjáték győztesétől vette meg fődíjként kapott apartmanját, amelyet a mi kínálatunkból választott ki.

„A biztonság kedvéért elhozta egy ügyvéd barátját is, akivel átnézette a társasház alapító okiratát. Egy dolog nem hagyta nyugodni az urat: attól félt, hogy az általa kiszemelt apartmannak rendezetlen közüzemei számlái vannak. Az ingatlan ugyanis egy-két hónapja a nyereményjátékba bevont értékesítő cég tulajdonában volt, és a tulajdoni lapon is az ő nevük volt feltüntetve. Bár az ingatlant senki nem használta, az úr egyre csak a számlák miatt aggódott, és azt sem értette, miért szerepel más cég neve a tulajdoni lapon. Hiába nyugtatgattam, hiába tettem elé a nullás számlákat, hiába próbáltam megértetni vele a közvetítő cég szerepét, nem tudtam meggyőzni.

Ekkor már az úr saját ügyvéd barátja is közbeszólt, fölajánlva, hogy zsebből kifizeti a nem létező közüzemi számlákat, ha esetleg mégis léteznének. Mindez nem sokat segített, a vevő továbbra is retteget a rendezetlen csekkektől. Ekkorra már magam is eluntam a dolgot, és közöltem vele, hogy ha ennyire fél, akkor ne vegye meg az ingatlant, és minden meg van oldva. És ekkor, lássunk csodát: az úr mély megdöbbenéséből eszmélve azonnal megvette az apartmant, amelyet azóta örömmel használ.”

(Sztorizó összeállításunk 2 hét múlva folytatódik.)

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség