Agglomerációs ingatlanpiac: hol, mit, mennyiért? (3.)

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A budai és a pesti agglomeráció után a Csepel-sziget településeinek ingatlanpiacát tekintjük át. Mit, és merre érdemes keresgélni? Miért nem épülnek társházak?

A Csepel-szigeten lévő településeken leginkább az új ingatlanokat keresik: főleg a kisebb értékű, 8-14 millió forintos lakások, az új ikerházak, valamint a sorházak kelendőek. Ez utóbbiakat 16 millió forinttól kezdődően 24 millió forintig kínálják. A sziget valamennyi településén épülnek új otthonok, de a Budapesttől távolabb eső részeken már ezeket is problémás értékesíteni: míg Szigetszentmiklóson nem ritkán a tervezőasztalról kelnek el az ingatlanok, addig Szigetújfalun ezek akár két évig is üresen állhatnak. Az új lakások közül egyébként a 40–60 négyzetméteresek a legnépszerűbbek, amelyek maximum 240 ezer forint körüli négyzetméteráron találnak gazdára – tudtuk meg a szigethalmi Sziget-Info Ingatlanközvetítő és Értékbecslő Irodától.

Új lakások Szigetszentmiklóson. A térség leg-
drágább települése
Míg a lakóparkok 2–3 évvel ezelőtt igencsak divatosak voltak, tavaly óta építési engedélyt sem adnak rájuk. Ennek oka, hogy a déli agglomeráció településeinek infrastruktúrája nem követte a lakosság létszámának növekedését: bár az iskolákban még van hely, óvodába sokszor már Csepelre kell hordani a gyerekeket, mert a kiköltözők többsége kisgyermekes család, az óvodákban pedig nincs elég hely. Emiatt az egy helyrajzi számmal rendelkező telkekre általában csak két lakás építését engedélyezik, ez is magyarázza az iker- és sorházak terjedését. A szabályozás településenként is változik, Tökölön például nem fontos, hogy az osztatlan közös tulajdonban lévő telken épülő két családi ház érintkezzen, Szigethalmon viszont csak ikerházra adnak engedélyt, helyenként pedig egy-egy négylakásos épület is megjelenik. Mindez várhatóan így marad, ameddig az infrastruktúra kellőképpen ki nem épül.

Új negyedek mindenütt

Új lakónegyedek gyakorlatilag valamennyi Csepel-szigeti településen kialakultak. Ezeken a részeken átlagosan 30–40 százalékkal drágábban lehet ingatlanhoz jutni, mégis többen itt vesznek házat, vagy itt kezdenek építkezni. Az ilyen faluszéli területeket főleg azok kedvelik, akik a fővárosból költöznek ki, és kutya-macska kivételével nem tartanak háziállatot. Társasházak, lakóparkok az újonnan belterületbe vont telkekre sem épülhetnek, de a tapasztalatok szerint a divatos településrészek ikerházaira egyébként is nagyobb a kereslet, mint a néhány éve még engedélyezett lakóparki lakásokra volt. Ilyen típusú új negyed még a legkevésbé keresett Szigetújfalun is kialakult.

A használt lakások piaca a Csepel-szigeten is pang, egyedül a 10–12 millió forint alatti ingatlanokra van kereslet. Ezeknél jóval nehezebben találnak gazdára a hagyományos „kockaházak”, amelyekért felújítottságtól függően akár 14–16 millió forintot is elkérhetnek. Panelek egyedül Szigetszentmiklóson és Tökölön vannak: ezeket 140–160 ezer forintos négyzetméteráron kínálják, és vevő is akad rájuk. A piacon leginkább a gyakorlatilag eladhatatlan, nagyobb családi házak torlódtak föl: a 80-as években épült többgenerációs épületeket 22–28 millió forint körüli áron kínálják, viszont ezek többsége 10 millió forintos korszerűsítésre, nyílászáró és burkolatcserére szorul.


Árcsökkenés Dél felé (Oldaltörés)


A Csepel-sziget települései közül Szigetszentmiklós a legdrágább, utána következik Halásztelek és Tököl, majd az érdekes módon a valamivel olcsóbb Szigethalom. A még délebbre eső Szigetszentmárton és Szigetcsép lényegesen olcsóbb, ezeken a településeken már 4–5 ezer forintos négyzetméteráron is lehet telket venni, Szigetújfalun pedig még ez alá is mehetnek az árak. Ehhez képest a felkapottabb északi területeken 7–15 ezer forint körül mérik a telkek négyzetméterét. A lejjebb lévő településeken jóval kedvezőbb áron juthatunk családi házhoz is: míg egy szigetcsépi, 300 négyszögöles telken lévő, 120 négyzetméteres parasztházért 8 millió forint körüli összeget kérnek el, addig ugyanezért Szigetszentmiklóson 16-17 millió forintot is kipengethetünk.

Építkezés Szigethalmon - ház a határon
A Tököl-Szigethalom vonal a határ, ezen túl már alig keresnek ingatlant, mivel a települések már túl messze vannak Budapesttől, ezért sem a fővárosból kiköltözők, sem pedig a fővárosba tartók körében nem népszerűek. Ráckevei ingatlanokra szinte alig van kereslet, egyedül a nagyon olcsó, 8–10 millió forintos árkategória iránt érdeklődnek – tudtuk meg a ráckevei Prána Ingatlanközvetítő és Értékbecslő Irodától. A használt házak ára leginkább az építőanyagtól és az állapottól függ: egy átlagos, 20–30 éves, 90–100 négyzetméteres otthonért rendszerint 16–17 millió forintot kérnek. Kisebb társasházak az elmúlt években csak elvétve épültek, ezek közül a 60 négyzetméter körüliek a leginkább piacképesek.

Nyaralókat mérsékelten, leginkább 5 millió forint körüli áron keresgélnek, nagyon ritkán pedig egy-egy jobb minőségű, 15 milliós Duna parti üdülő is gazdára talál. Az üres teleket 4 millió forint körüli áron kínálják, viszont ezekre egyáltalán nincs kereslet. A Ráckeve környékén lévő településeken is hasonlóak az árak, bár az ittenieknél valamivel alacsonyabbak.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség

Hozzászólások