Válaszol a szakértő: Németh Zoltán László ingatlanjogász

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik a házát elhanyagoló szomszédról, a foglaló megfizetése után észlelt hibáról, és kiderül az is, ki állja a szolgalmi út fűthetővé tételének költségeit.

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szomszédommal egy közös telken építettem ikerházat, és saját házrészem földszintjén egy fogorvosi rendelőt is kialakítottam. Saját házrészemet szépen bevakoltam, a kertet parkosítottam, szomszédom viszont pénzhiányra hivatkozva nem hajlandó a házát bevakolni. Már azt is felajánlottam neki, hogy állom a költségek felét, csak vakolja be a házat, mivel a csupasz épület rontja rendelőm presztízsét. Van valamilyen megoldás, ha szomszédom továbbra is hajthatatlan?

Köszönettel:

Várkonyi Ágnes

Tisztelt Várkonyi Ágnes!

Az egyik tulajdonos a másikat ilyesmire nem kötelezheti, és bíróság is csak arra kötelezheti szomszédját, hogy a feltétlenül szükséges állagmegóvó munkálatokat végezze el. Erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha az ingatlan állapota műszakilag vagy közegészségügyileg veszélyesnek mondható. (Ha például az ingatlan olyan mértékben szennyezett, hogy az már az ott lakást veszélyessé teszi, vagy egyszerűen balesetveszélyes) Az épület esztétikai megjelenése miatt jogilag semmilyen munkálat elvégzésére nem kötelezheti szomszédját, és még arra sem kényszerítheti, hogy tűrje a munkálatokat – amennyiben Ön átvállalná azokat.

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Megvásároltam egy általam kiszemelt ingatlant, megfizettem a foglalót is, csak még nem vettem birtokba a házat. Legutóbbi látogatásom során viszont rejtett hibát fedeztem föl benne: kora reggel érkeztem, és párakicsapódás miatt gyakorlatilag állt a víz a belső ablakpárkányokon. Ezt korábban nem vehettem észre, mivel nem voltak ilyen hűvösek az éjszakák. Ez valóban rejtett hibának minősül? Ha emiatt lépek vissza a vásárlástól visszajár a foglaló?

Köszönettel:

Lengyel Tamás

Tisztelt Lengyel Tamás!

Az, hogy az Ön által vázolt eset rejtett hibának minősül-e vagy sem, szakértői kérdés. Visszalépnie semmi esetre sem tanácsos, mivel a hiba mértéke nem áll arányban az ingatlan értékével. Célszerű inkább a hibára hivatkozva árleszállítást kérnie: a hibát szakértővel fölbecsültetheti, és a becsült összeget levonhatja a vételárból – természetesen az adásvételi szerződés módosítása mellett. A vételárnak ezt a részét akár vissza is tarthatja, bár ebből jogvita is keletkezhet, amennyiben az eladó emiatt nem mond le a tulajdonjogról. Mindenképpen azt javaslom, hogy próbáljon megegyezni az eladóval: egy ilyen vita miatt nagyobb veszélynek teszi ki magát, ha nem fizeti ki a vételárat, és nem kerül tulajdonba. Vita esetén tehát jobban jár, ha kifizeti a vételárat, majd a birtokbaadás után egyből szakértőt kér, fölméreti a kárt és bepereli az eladót, amennyiben az nem hajlandó árleszállítása. Egy ilyen hiba önmagában egyébként sem elegendő ok az adásvételtől való "büntetlen" visszalépésre.

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Egy meredek hegyoldalban lakok, és a fölöttem lévő telek tulajdonosa egy telkemen keresztülvezető szolgalmi utat használ. Nemrég kitalálta, hogy fűthetővé alakítatja és utat, és szeretné, ha én is beszállnék ennek költségeibe. Köteles vagyok mindehhez anyagilag hozzájárulni, ha fűthető útra semmi szükségem – bár a garázsom a ház mögött van, és én is ezt az utat használom?

Köszönettel:

Bálint János

Tisztelt Bálint János!

A szolgáló telek mindenkori használója köteles lehetővé tenni az uralkodó telek használójának, hogy a szolgalmi jogával ténylegesen is éljen. Figyelemmel arra, hogy a szolgalmi út az Ön telkén van, és az út használata a fűtés megoldoása nélkül bizonyos időszakokban lehetetlen volna, Ön köteles tűrni a fűtés kialakítására irányuló munkálatokat. Arra ugyanakkor nem kötelezhetik, hogy a költségeket is állja – hiszen mindez nem az Ön érdekeit szolgálja.