Üzleti barométer és az ingatlanpiac
Hazánk egy év alatt négy helyet csúszott vissza az Europiean Cities Monitor listáján, ami az ingatlanpiacra is hatással lehet. A nemzetközi szolgáltató központok ennek ellenére maradnak.
A kormányzat által teremtett üzleti légkört tekintve Budapest egy év alatt a második helyről a hatodikra csúszott vissza a European Cities Monitor listáján, igaz a bonyolult adórendszer miatt akár még hátrébb is kerülhettünk volna. Mindamellett, hogy a politikai kockázat szempontjából Magyarországot és Budapestet tekintik a legstabilabbnak a közép-kelet-európai régióban, fővárosunk a 23. helyen található Európa legvonzóbb üzleti célpontjai között. Saly Miklós, a Colliers International irodadivíziójának társigazgatója szerint mindez az ingatlanpiacot is érzékenyen érintheti, mivel a nemzetközi üzleti szolgáltató központok eddig előszeretettel települtek Magyarországra, és húzóerőt jelentettek az irodapiac keresleti oldalán.
Szabados Krisztián, a Political Capital igazgatója Magyarország és Budapest nemzetközi pozíciója kapcsán a munkaerő költségét, továbbá a bürokrácia, a minőség és az oktatás kérdésit hozta összefüggésbe a helyezésekkel. A rész-szempontok között szerepelt még többek közt a városi tömegközlekedés, a nemzetközi közlekedés, és az életminőség is.
Mindamellett, hogy Magyarország gazdasági versenyképessége és adórendszere nem a legkedvezőbb a térségben, a közeljövőben mégis több mint 10 ezer négyzetméternyi irodaterületen jönnek létre várhatóan shared service centerek (nemzetközi szolgáltató központok).