szerző:
Tetszett a cikk?

Országos átlagban még soha nem volt annyira drága a lakásbérlés, mint idén februárban, és már Budapesten is majdnem utolérték a bérleti díjak a válság előtti szintet. A márciusi számokból az már látszik, hogy a keleti határ mentén sokkal több kiadó lakást keresnek, mint eddig, és az árak is felfelé indultak.

Tovább drágulnak az albérletek: februárban országos átlagban 16,1, Budapesten 16,5 százalékkal voltak magasabbak a bérleti díjak, mint egy évvel korábban – derül ki Központi Statisztikai Hivatal és az ingatlan.com most közzétett lakbérindexéből. A drágulás folyamatos, a februári bérleti díjak a januáriakhoz képest országosan 2, Budapesten 1,5 százalékkal nőttek.

Országos átlagban még soha nem voltak ennyire magasak a bérleti díjak – a 2015-ös átlag felett 49,2 százalékkal járunk most –, a fővárosi árak viszont még mindig nem érték el azt a szintet, ahonnan a válság elején, 2020 februárjától zuhanni kezdtek. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője mindehhez hozzátette, ez már nem sokáig lesz így, hamarosan Budapesten is rekordárakat láthatunk.

Az ingatlan.com elemzéséből kiderült az is, hogy február végén és márciusban már az ukrán menekültek érkezése is hozzájárul az árak emelkedéséhez.

A háború előtti utolsó naphoz, február 23-hoz képest Nyíregyházán 100 ezerről 110 ezer forintra nőttek az albérletárak, ezzel elérte Pécs árszintjét, és már csak 10 ezer forinttal marad el Szegedétől.

Részben a menekültek érkezésével magyarázható az is, hogy Budapesten ebben a hónapban eddig 19 százalékkal nőtt az albérletek iránti érdeklődés az egy hónappal korábbihoz képest. Annak pedig egyértelműen az orosz–ukrán háború az oka, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében több mint 50, Békés megyében pedig 30 százalékkal nőtt a kiadó lakóingatlanok iránt érdeklődések száma az egy hónappal korábbihoz képest.

A jelentős keresletnövekedéssel párhuzamosan a kínálat csökkent: a háború kitörése óta 1500 kiadó lakással kevesebb van a piacon.

Budapesten az ingatlan.com adatai szerint továbbra is a pesti Belváros a legdrágább, ott március közepén átlagosan 285 ezer forintért kínálták a bérelhető lakásokat. Utána a Vár és a II. kerület következik 230 ezer és 210 ezer forintos árral. A legnagyobb albérletkínálattal rendelkező városrészekben, Újbudán, Angyalföldön és Zuglóban 140-180 ezer forintért hirdették a kiadó lakásokat.

A megyeszékhelyeken átlagosan 115 ezer forint volt a bérleti díj, 15 ezer forinttal a tavaly ilyenkori felett. A legdrágábbak közé tartozik Székesfehérvár, Veszprém, Győr és Debrecen, ezekben a városokban 125-140 ezer forint volt az átlagos bérleti díj. Szolnokon, Miskolcon, Szekszárdon és Salgótarjánban viszont még a 100 ezer forintos havi díj alatt is lehet lakóingatlant bérelni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor hvg360

Begyűrűzött az ingatlanpiacra az ukrán válság

Megtorpanás után folytatódhat az ingatlanárak emelkedése, amit a kormányzati támogatások is fűtenek. Az építőanyagok egyre drágulnak, az építőipar kapacitás- és munkaerőhiánnyal küzd.