A pénzintézetek összesen 5050, hitelfedezetként szolgáló lakóingatlant jelöltek ki kényszerértékesítésre. Mindezt az idén március végéig a tavaly júniusban elfogadott törvény alapján tették - közölte a Pénzügy Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) kedden.
A felügyelet honlapján közzétett táblázatból kiolvasható, hogy a jogszabály október 1-jei hatálybalépését követően, 2011 negyedik negyedévében 2.098, az idén az első negyedévben pedig 2.952 nem fizető hiteladós lakóingatlanát jelöltek ki kényszerértékesítésre, közülük a legtöbb Budapesten és Pest megyében található.
Tavaly október-decemberben a rendelkezésre álló kvóta 78,4 százalékát, az idén január-márciusban a 82,5 százalékát használták ki a bankok. A több mint 90 napos fizetési késedelemmel érintett, jelzáloggal terhelt lakóingatlanok száma országosan meghaladta a 100 ezret.
A devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítésének rendjéről szóló törvény alapján a kvóta 2011-ben az utolsó negyedévben az érintett lakásállomány 2 százaléka volt, 2012-ben pedig negyedévenként 3 százalék.
A deviza lakáshitelesek alsó 15 százaléka (110 ezer család) menthetetlen, a felső 25 százalék (170 ezer ember) már végtörlesztett. Utóbbiak kétharmada - 112 ezer család - önerőből törlesztett. A végtörlesztéssel negyedével csökkent a devizában lévő lakáshitelállomány.