London nem viccel. Ebben a városban a folyamatos innováció élő gyakorlat. A brit főváros arculatát mindig is a kereskedelem formálta. A magáncégek hatszáz éve élen járnak a fejlesztésben, amibe az állam egyáltalán nem szólt bele - pusztán a szabályozási kereteket biztosította. Az eredmény: a világ legélhetőbb és legkreatívabb fővárosa.
Az alábbi képeken egy új közlekedési-, kereskedelmi-, tömegkommunikációs csomópont tervei láthatóak, amelyet Lord Foster, a világhírű Foster and Partners építész iroda vezetője készített. A terv központi eleme egy új repülőtér megépítése, amely összeköti a széttagolt vasúti teherszállítást és személyi közlekedést a Temze torkolatánál. Másrészt, amit lehetett, mindent levitt a föld alá, a felszínt pedig parkosította.
Nekünk azért tetszenek ezek a tervek, mert a folyamatos gondolkodásról, fejlesztésről szólnak. Itt egyetlen regionális városi rendszerbe állítják a vasúti és a légi közlekedést, az energiaszállítást, a teherszállítási logisztikát, a tömegkommunikációt, az árvízvédelmet.
Másrészt a London Hub elnevezésű projekt a fenntarthatóságban is élen jár: a csomópont energiaellátását az árapály-energia, iletve a szélenergia biztosítja. Mi nagyon szívesen látnánk valami hasonlót Budapest és agglomerációja fejlesztésénél is. Nem kell, hogy a tervek megvalósuljanak, csak legalább lássuk, hogy nálunk is létezik a fenti gondolkodásmód.
(via Architizer)