Éves szinten több mint 20 százalékos költségmegtakarítást eredményez majd a Béres Gyógyszergyár Zrt. szolnoki telephelyén az az energetikai korszerűsítés, amely az Európai Unió támogatásával, a Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósult meg - mondta Bischoff Zsolt cégvezető az MTI-nek.
A gyógyszergyárnak helyet adó épületek és infrastruktúrájuk eredetileg más célra készültek, azaz nem rendelkeztek a gyártáshoz szükséges nagyobb szabályozottsággal - jelezte a beruházás előzményeiről a gazdasági vezető, hozzátéve: a modernizálás egy átfogó munkával olcsóbb volt, mintha szakaszos felújítást végeztek volna.
A 92,3 millió forint összértékű beruházás a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) Épületenergetikai fejlesztések című konstrukciója keretében 37,9 millió forint pályázati támogatást kapott. Bischoff Zsolt tájékoztatása szerint az energetikai korszerűsítés elsősorban a fajlagos földgáz-, illetve villamos energia felhasználás csökkentését, valamint az energetikai hatékonyságon keresztül a környezeti ártalmak és a szén-dioxid-kibocsátás mérséklését szolgálta.
A kivitelezés során korszerűsítették a légellátó és légkezelő rendszereket, megoldották a hulladékhő újrafelhasználását, elvégezték a világítás rekonstrukcióját valamint megújították a teljes fűtési rendszert. Mindezekhez egy integrált, egységes épületfelügyeleti rendszer építettek ki.
A várható energia-megtakarítást döntően jobb a fűtéstől, hideg- és melegvíz-ellátástól illetve a világítástól várják. Földgázból évente több mint 48 ezer köbméterrel, míg villamos energiából 72 ezer megawattórával kevesebb kell a működtetéshez. Szén-dioxid-kibocsátás évi 161 tonnával csökken.
Ez a gyógyszergyár számára energiaköltségben - változatlan termelési volument feltételezve - 21,9 százalékos megtakarítást jelent. A Béres Rt. 1995-ben vásárolta meg a Szolnokon gyártási célra a volt megyei gyógyszertári központot. A közel 3 ezer négyzetméter alapterületű üzemben jelenleg kétszáz embert foglalkoztatnak.
A cég termékeit - ezek közül legismertebb a Béres csepp - döntően a hazai piacon értékesíti. Éves árbevétele 2010-ben 7,4 milliárd forintot tett ki.