Jelentősen, mintegy 25 százalékkal megemelte az ingatlanpiaci adás-vételek számát a végtörlesztés. Így az egyébként is mélyponton lévő ingatlanárakhoz képest további, átlag 5-10 százalékkal olcsóbban lehet ingatlanhoz jutni - derült ki a Duna House ingalanpiaci jelentéséből.
Az egyetlen, érthető eladói kritérium a gyors lebonyolítás, hiszen a banknál történt bejelentéstől kezdve mindössze 60 nap áll rendelkezésre a kifizetéshez, vagyis ezalatt kell a vevőnek is produkálnia a teljes vételárat.
A korábbi, 100 nap feletti értékesítési átlagidő azonban kérdésessé tette a folyamatot, főleg a decemberi bejelentők számára. Az eladási adatok azonban megnyugtatóak.
A Duna House a végtörlesztési időszak kezdetétől külön vizsgálja ezeket az ügyleteket és ebből kiderül, hogy az értékesítési idő - az ilyen tranzakciók esetén - látványosan lerövidült. Az átlag vidéken 44, a fővárosban pedig 39 nap. A zömmel, kb. 80%-ban készpénzes vevők jól használják ki a gyorsan hozzáférhető forrásaikat és hamar döntenek az átmeneti, kiváló ajánlatokból.
Az eddig lebonyolódott tranzakciók arra is rámutattak, hogy bár vannak keresettebb lakástípusok, ezek mégsem térnek el nagyban a szokásos paraméterektől. Az alábbi diagram mutatja, hogy az egyes árkategóriák milyen arányban szerepelnek a végtörlesztés okán eladott ingatlanok között.
Látható, hogy Budapesten 6-8, vidéken pedig 6 millió Ft-ig bezárólagos árkategóriában vették legnagyobb arányban az érintett lakásokat. Bár a grafikon 20 millióig skáláz, fontos kiegészíteni azzal, hogy jóval e felett is történtek bőven eladások. A 2. kerületben nem kevés számban ütöttek nyélbe 100 millió fölött ilyen üzletet és vidéken is több 50-60 milliós ház kelt el a végtörlesztés okán.
A leendő vásárlók megnyugodhatnak a végtörlesztés miatt kínált ingatlanok minőségét illetően is, ugyanis a kínált lakások fele kifejezetten magas minőségű és további 35% jónak mondható. Kevés a felújítandó lakás (2%) a kínálatban.
Összességében elmondható, hogy nincs elkésve még az az eladó, aki az utolsó pillanatban, vagyis december 30-án jelenti be a bankjánál végtörlesztési szándékát, sőt szinte kötelező. Aki nem jelenti be, annak ugyanis végleg elment a lehetőség, pedig a jövő év első két hónapjában még személyes, vagy külső tényezők is befolyásolhatják az eseményeket. Aki azonban nem jelentette be (következmények nélkül) a szándékát, az később már nem teheti meg!