A bizalom helyreállításához hosszú távú kalkulálhatóságra lenne szükség, azonban a forinthitelezésre való átállás önmagában még nem jelent biztonságot a törlesztőrészletek kiszámíthatóságát illetően. A lakosság irányából érkező keresletben egyelőre ugyanis az látszik, hogy a jövőben az árfolyamkockázatot könnyen felválthatja a kamatkockázat, amely éppúgy képes a törlesztőrészletek emelésére - véli Surányi Zoltán, a CIB Lakossági üzletfejlesztési vezetője.
"Fontosnak tartjuk, hogy a hitelfelvétel során az ügyfelek részéről mérlegelési szempont legyen, hogy az akár negyedévente változó kamatperiódussal együtt hogyan változik a törlesztőrészlet. Például 1 százalékpont kamatváltozás 7 százalék különbséget jelenthet a törlesztőrészletben. Ez azt jelenti, hogy egy 3 százalékpontos kamatemelkedés ugyanoly mértékben emeli meg a törlesztőrészletet, mint amikor deviza hitel esetében 160-ról 194 forintra drágult a svájci frank, vagy 250-ről 303 forintra az euró." - mondta a vezető.
A CIB Bank termékfejlesztését is az a szempont határozza meg, hogy a hitelfelvevő biztos lehessen abban, hogy törlesztőrészlete több éven keresztül nem fog változni. Ezt az ügyféligényt leginkább a hosszú távú, 3 vagy 5 évre is fix kamatozást garantáló hiteltermékekkel lehet kielégíteni. - érvelt a bankár.
Más szakértők az elmúlt napokban többször hangsúlyozták: a pénzügyi szektor előbb-utóbb reagálni fog az emelkedő inflációs környezetre illetve arra, hogy a gazdaság stagnálása, esetleg visszaesése miatt közép távon nem csökken a jegybanki alapkamat, s ennek megfelelően magasan maradnak a bankok költséget, amit a kamatokban is érvényesítenek.