Még olcsón lehet boltot venni Magyarországon

Még olcsón lehet boltot venni Magyarországon

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Tavaly Magyarországon átlagosan 6-7 százalékkal olcsóbban lehetett üzlethelyiségeket venni, mint 2010-ben.

Az elektronikai áruházak is csak szenvednek

Tavaly Magyarországon átlagosan 6-7 százalékkal olcsóbban lehetett üzlethelyiségeket venni, mint 2010-ben. A relatív olcsóság idén is megmaradt és egy darabig így is lesz, mert a kereslet egyáltalán nem élénkül - mondta a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezetője.

Nehéz nem egyetérteni vele, hiszen bármerre megy az ember a nagyvárosokban, nagyon sok üzlet ablakában van ott a kiadó vagy eladó tábla. Hasonló a helyzet a bevásárlóközpontokban is, legfeljebb az a különbség, hogy utóbbiakban az üzemeltető egy nagy plakáttal vagy függönnyel eltakarja az üres boltokat és azt írja ki, hogy "itt hamarosan új üzlet nyílik". Van, persze, hogy tényleg új bérlővel írt alá szerződést vagy egy régi bérlő áthelyezi egységét a házon belül, netán bővít, de az biztos, hogy sokkal nehezebb a plazák helyzete, mint akárcsak egy-másfél éve.

A siófoki Sió Plaza már régen elkészült, de még mindig bizonytalan, hogy mikor nyit

A gazdaság teljesítménye nem arra utal, hogy gyorsan eltűnnének a piacról az üres boltok, áruházak. Az Ingatlanmanedzser legutóbb a békéscsabai Centrumról adott hírt, a tulajdonos új bérlőt keres, s egyelőre nem talált, lehet, hogy funkcióváltás lesz az ingatlanban.

Nagyvárosok központjában lévő főutcákban akkor változhat meg a helyzet, ha befejeződnek a belvárosi rehabilitációs projektek, illetve a plazák magasabb bérleti díjait nem bíró kereskedők egy része visszatér a belvárosok forgalmasabb utcáiba, ahol jobb feltételekkel képesek bérleti szerződést kötni.

Az Andrássy út viszonylag stabilan tartja magát

Manapság nem nagyon van tranzakció, így eleve nagyon kockázatos mégcsak megbecsülni is azt, hogy egy adott üzlethelyiség éppen mennyit ér - mutatott rá Csörgő Anita, a Colliers International vezető szakértője. Mint mondta: a boltokat legfeljebb azok veszik, akik maguk akarnak ott eladni, a befektetők szinte eltűntek. Ennek oka főleg az, hogy nem lehet hitelt szerezni az ilyen tranzakciókhoz. Úgy tapasztalja, hogy a nagyobb üzletközpontokban eleve nem nagyon van eladó üzlet, a tulajdonos szinte mindent bérbe ad. 

A GKI januári felemérésében részt vevő kereskedők többsége vidéken változatlan, a fővárosi agglomerációban valamelyest romló piaci helyzetre számít. Budapesten és közvetlen környezetében a plazastop miatt biztos nem épül új üzletközpont legalább két évig. Ez talán ismét a meglévő üzlethelyiségek felé tolja a piacot, de az is lehet, hogy a boltok, áruházak tulajdonosai inkább most megszabadulnak az ingatlanoktól és más ágazatban próbálnak szerencsét a kapott pénzből.     

Hozzászólások