Még mindig nem sokat tudni Moammar Kadhafi halálának körülményeiről, de az biztos, hogy az Ideiglenes Nemzeti Tanácsnak fenn kell tartania a rendet, hogy az ugrásra kész külföldi tőke komolyan beszálljon a gazdaság fellendítésébe.
Várható, hogy több más ágazat mellett a turizmus kiemelt figyelmet kap. Vagyis újabb szállodák épülhetnek. A kőolaj adta gazdagságból már eddig is luxus szállodákra és üdülőparadicsomokra is futotta Líbiában. Bengáziban például egy 360 szobás ötcsillagos hotelt építettek fel az International Hotel Investment (IHI) és a külgazdasági terjeszkedést segítő líbiai állami cég közös beruházásában. A szálloda az egykori történelmi Al Jazira Hotel helyén és a mellette lévő telken épült.
Konferenciákat, exkluzív rendezvényeket lehet ott tartani és egy gyógyászati részleget is üzemeltetnek. A tervek szerint később irodahelyiségeket és üzleteket is létesítenek, így a környék üzletemberek kedvelt helye lehet. A líbiai cégnek sokéves tapasztalata van a közel-keleti és európai szállodaüzemeltetési piacon. Az IHI egyebek között a budapesti Grand Hotel Corinthiához is kapcsolódik, éveken keresztül a fő üzemeltetője volt.
Másutt is megjelentek külföldi beruházók. Máltai és kuvaiti vállalatok közösen fejezték be még tavaly a Palm City Residences nevű projektet a tengerparti Janzourban. A Golf News szerint az ötcsillagos luxus körülményeket biztosító létesítményt egészen mostanáig jó kihasználtsággal üzemeltették.
Természetesen különféle arab országokból érkező beruházók is fantáziát láttak a líbiai turizmusban, különösen az után, hogy Kadhafi rezsimje rendezte kapcsolatait Nagy-Britanniával és Olaszországgal, s ezért egyre jobbak lettek az idegenforgalom kilátásai. A katari állami Barwa Real Estate Co két milliárd dolláros beruházást készít elő a Líbiai Fejlesztési és Befektetési Vállalattal. Tengerparti üdülőhelyeken akarnak szabadidős ingatlanokat, lakásokat és üzleteket felhúzni.
A bahreini Tameer ingatlanfejlesztő vállalat például egy 20 milliárd dolláros vegyes hasznosítású komplexumot akart felhúzni Tripoli keleti határában, egy nagyobb völgyben. Dubai ingatlanfejlesztők – még a 2008 őszi globális ingatlanpiaci összeomlás előtt egy-két hónappal – Tripoliban akartak nagy beruházást indítani. A Tripolis Towers két, egyenként 40 emeletes toronyház lett volna, összesen 275 ezer négyzetméternyi beépített területtel, közvetlenül a tengerparton.