A több éve tartó panelkorszerűsítések során az energiahatékonyság már megjelenik a szigeteléssel, napelemek alkalmazásával, de a városökológiai szempontokat még nem veszik figyelembe - írja a Zöldtetőépítők Országos Szövetsége.
A növényzettel telepített tetők/zöldtetők hozzájárulnak a környezeti terhelés csökkentéséhez. Előnyei kézzelfoghatóak: csökkentik az épületek hőveszteségét, de nyáron a kipárolgás következtében mérséklik a hőterhelést is, tehát csökken a klimatizálás jelentősége.
Felületük port köt meg, oxigént termel, és tompítja a környezeti zajterhelést, a növényzet vízmegtartó képessége egyre kiemeltebb a csapadékvíz késleltetett elvezetése és jelentős részének megkötése szempontjából, mellyel a zöldtetők városi árvízvédelemben játszott szerepe felértékelődik. Az elkövetkező évek építkezési szokásai hosszú távra meghatározzák hazánk környezeti állapotát.
Több európai ország is beleesett abba a hibába, (pl. volt kelet-német panelfelújítások) hogy közel sem használta ki az energiamegtakarítási potenciált és ezzel egy nem kellően hatékony közbe eső szintet konzervált újabb 30 évre.
A német példa tanulsága: ha már felújítunk, újítsunk fel jól, s tegyük ezt úgy, hogy gondoljunk unokáinkra is, a Földre, - megóvására - melyet kölcsön kaptunk tőlük. S erre ma, a Víz Világnapján (is), emlékeztetni kötelességünk - áll a Zeosz.közleményében.