Kaposvár önkormányzatának az adóssága 2007 és 2010 között jelentősen, 8,1 milliárd forintról 18,8 milliárd forintra emelkedett - állapította meg pénteken közzétett jelentésében az Állami Számvevőszék (ÁSZ).
A megyei jogú városok pénzügyi egyensúlyi helyzetét áttekintő ellenőrzés eredménye szerint Kaposvár felhalmozási költségvetésének az egyenlege folyamatosan negatív volt, ez az adott időszakban összesen 14,8 milliárd forint felhalmozási forráshiányt okozott. A pénzügyi egyensúly fenntartása - az összességében 2,5 milliárd működési forrástöbblet ellenére - külső forrás bevonásával volt biztosított.
A 2011-2013-ban esedékes kötelezettségek várható összege 4,0 milliárd forint, 7,2 millió svájci frank, a 2013 után várható kötelezettség összege 13,3 milliárd forint és 31,1 millió svájci frank. Az önkormányzat 2010-es év végi szállítói tartozása 1,3 milliárd forint, ebből a lejárt tartozás 0,3 milliárd forint volt.
A jelentés szerint a város bevételnövelő és kiadáscsökkentő intézkedései (ingatlanok, eszközök bérbeadása, értékesítése, térítési díjak emelése, intézményátszervezések és feladatváltozások, ezzel együtt járó jelentős létszámcsökkentések) 2007 és 2010 között 3,9 milliárd forinttal javították a pénzügyi helyzetet. A kockázatot csökkentheti, hogy a forgalomképes ingatlanvagyon szükség esetén felhasználható az adósság visszafizetésére - írta az ÁSZ, hozzátéve: mindezek alapján az önkormányzat pénzügyi egyensúlya rövidtávon biztosított.
Emellett mutassa be a közgyűlésnek az önkormányzat és a minősített többségi tulajdonú gazdasági társaságai aktuális pénzügyi helyzetét, az önkormányzatnak a gazdasági társaságai felé fennálló követeléseit, az önkormányzat folyamatban lévő és tervezett fejlesztéseihez szükséges belső és külső források rendelkezésre állását, és ebből a szempontból értékelje az önkormányzat beruházásait, a kockázatokat és az azok mérséklését szolgáló intézkedéseket.
Az ÁSZ azt javasolta Kéki Zoltánnak, Kaposvár címzetes főjegyzőjének: kísérje figyelemmel a jövőbeni várható - árfolyam-, kamat- valamint visszafizetési - kockázatokat, a minősített többségi tulajdonú gazdasági társaságok kötelezettségeinek alakulását, azoknak az önkormányzat likviditására, pénzügyi-egyensúlyi helyzetére gyakorolt hatását, a garancia- és helytállási kötelezettségvállalás kockázatait, és legalább félévente tájékoztassa a közgyűlést azok alakulásáról. Gondoskodjon továbbá arról, hogy a jövőben az adósságot keletkeztető kötelezettségvállalásokról szóló közgyűlési előterjesztések tartalmazzák a visszafizetés forrásait, a kamat- és árfolyamkockázat várható kihatásait.