Széles Gábor nagyvállalkozó szerint az elmúlt két évben több olyan program is született, amely kedvezően befolyásolhatja a magyar gazdaság helyzetét. Nem támasztott olyan feltételeket a Nemzetközi Valutaalap, amelyeknek ne tudna könnyedén megfelelni a miniszterelnök - mondta a Duna TV Közbeszéd című műsorában.
Szerinte nem programgyártó-időszakra van szükség, hanem egy pragmatikus vezetésre, amely megvalósítja az eddigi terveket - tette hozzá. A szavait idéző hirado.hu szerint úgy véli: nincs szükség gazdasági fordulatra, a korábbi célok mellett ki lehet állni, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a mostani gazdasági helyzet merőben más, mint két éve. Az IMF-tárgyalások miatt szigorítások várhatók, a korábbi programokat ehhez igazítva kell megvalósítani - mondta.
Orbán Viktor kormányának gazdaságpolitikáját korábban szinte feltétel nélkül támogató közgazdászok sora bírálta a mostani vonalvezetést. Köztük van például Járai Zsigmond volt pénzügyminiszter, Kopits György és Bod Péter Ákos, az Antall-kormány egykori minisztere, majd MNB-elnök.
Az egykulcsos adóval kapcsolatban a vállalkozó úgy fogalmazott: ennek bevezetése mintegy 500 milliárd forinttal csökkentette az állam bevételeit, de a kormány indulása idején ez nem tűnt akkora bajnak. A megváltozott gazdasági helyzet miatt és az IMF-tárgyalások függvényében a legegyszerűbben úgy lehetne összeegyeztetni az elvárásokkal a gazdaságpolitikát, ha a magasabb jövedelműeknek új kulcsot vezetnek be - fejtette ki Széles Gábor.