Több tízezren földes gazdák lettek a napokban

Több tízezren földes gazdák lettek a napokban

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Eddig 34 ezer hektárnyi földterületre hirdetett meg a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) haszonbérleti...

Eddig 34 ezer hektárnyi földterületre hirdetett meg a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) haszonbérleti pályázatokat, amelyek körül "nincsen semmiféle titkolózás" - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), miután hétfőn  az ellenzéki pártok kritikát fogalmaztak meg a pályázatokkal kapcsolatban. 

A szaktárca úgy fogalmaz, "vannak, akik meg akarják akadályozni a gazdák földhöz jutását, azt kívánják elérni, hogy ne a helyi gazdák kapjanak lehetőséget a haszonbérleti pályázatokon. Az utóbbi napokban a Jobbik, az MSZP és az LMP egymással karöltve, a politikai haszonszerzés reményében próbálnak hamis híreket kelteni".

 

A Jobbik szerint "továbbra is a narancsbárók háttérhatalma irányítja a birtokpolitikát", a Demokratikus Koalíció pedig parlamenti vizsgálóbizottság megalakítását kezdeményezte hétfőn annak felkutatására, hogy egyes földpályázatok elbírálásakor milyen érdekek érvényesültek.

A VM hangsúlyozza:  visszautasítják a "minden alapot nélkülöző, szakmai tévedésektől hemzsegő vádakat". A közleményben a tárca kifejti, hogy eddig 34 ezer hektárnyi földterületre hirdetett meg a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) haszonbérleti pályázatokat, amelyekre több mint 3800 jelentkezés érkezett. "Óriási a földéhség, óriási a túljelentkezés, van, ahol hét pályázó is jelentkezett ugyanarra a területre. Természetes, hogy vesztesek is vannak, akik nehezen fogadják el az eredményeket és elégedetlenek" - olvasható a közleményben.

Az értékelési szempontokat a részletes pályázati kiírások tartalmazzák. Mind az NFA-t, mind a pályázókat köti a titoktartás. Ennek az egyik legfontosabb oka az, hogy a pályázók ne beszélhessenek előzetesen össze, ne tudják befolyásolni a folyamatot - hívja fel a figyelmet a VM. A tárca hozzáfűzi, hogy a pályázatokat közjegyző bontja fel a pályázók jelenlétében, az értékelést  pedig több fős bizottság végzi.  A nyilvánossággal kapcsolatos teendőket kormányrendelet szabályozza, amelynek az NFA minden esetben eleget tesz.

A közlemény szerint a birtokpolitikai irányelveknek megfelelően a pályázatoknál az őstermelőket, a családi gazdálkodókat támogatja a tárca a kedvező haszonbérletekkel. A feltételrendszer alapján ők több pontot kapnak. Az eddig meghirdetett 34 ezer hektár átlagosan 15 hektáros területekből áll, és közel a fele 10-50 hektáros, 18 százaléka pedig 1-10 hektáros birtok.

A VM kifejti, hogy a haszonbérbe adás fontos feltétele az állattartás, és a kormányváltás óta ez az egyik legfontosabb intézkedés, amely az állattenyésztési ágazatnak a gyakorlatban is segít. A pályázók lakhelye, illetve székhelye nem lehet az érintett termőföld 20 kilométeres körzeténél távolabb, és a jelentkezők sem az államtól sem mástól nem tulajdonolhatnak, és bérelhetnek 1200 hektárnál nagyobb területet. A nyertes pályázók "az alaptalan vádakkal ellentétben mindenben megfeleltek a pályázati feltételeknek".

Az MSZP hétfőn azt sürgette, hozzák nyilvánosságra azt, hogy az állami földpályázatokon milyen szempontok alapján születnek a döntések, és azt is, mivel indokolják az eredményeket. Az LMP adatigényléssel fordult a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet elnökéhez, egyebek között a tavaly október óta bérbeadásra meghirdetett állami földrészletek pályázati folyamatának átláthatósága, a bírálati szempontok közzététele, valamint a vesztes és nyertes pályázatok értékelésének nyilvánosságra hozatala érdekében.
Hozzászólások