A BBC tudósítói összeállítást közölnek az európai futballpályákon tapasztalható rasszizmusról annak nyomán, hogy nemrégiben, a Szlovákia-Anglia Eb-selejtező után Emile Heskey és Ashley Cole, az angolok két színesbőrű játékosa is szóvá tette, a szlovák közönség huhogott, amikor labdához értek.
A BBC körképében Olaszország és Lengyelország kapja a legkeményebb kritikát. A hétvégi Lazio-Roma (2-2) meccsről szólva a tudósító kiemelte a durva raaszista megnyilvánulásokat. Ez - hagyományosan - a Lazio drukkerek szektoraiból jövő huhogás és kiabálás, amelynek most Cafu, Zebina és Lima (mind a Roma játékosa) volt a célpontja. "Nem szívesen lettem volna színesbőrű aznap este a stadion könyékén" - írja a tudósító, aki hangsúlyozta, a közönség soraiban csak fehér arcokat látott, s a rasszizmust elítélő feliratokat nem a klubok, hanem a Roma szurkolói helyezték el a pálya körül.
Noha Emanuel Olisadebe személyében megvan a lengyelek első afrikai származású válogatottja, a színesbőrűek és a zsidók iránti ellenszenv rendszeresen jelen van a lengyel pályákon. A BBC szerint a két lodzi csapat, az LKS és a Widzew szurkolói járnak az élen. A tudósító azt is hangsúlyozza, hogy noha a hatóságok és a rendőrség igyekeznek nem tudomást venni a problémáról, van már rasszizmus-ellenes kampány is a mérkőzéseken, emberjogi szervezetek, valamint Olisadebe és csapata, a Polonia Warszawa kezdeményezésére.
Az angliai, franciaországi és a németországi helyzetet jónak értékeli a körkép, pedig mindhárom országban voltak korábban hasonló problémák. Ma azonban sem rasszista bekiabálások, sem transzparensek nincsenek, elfogadott az etnikai sokszínűség a sportban. Nem utolsó sorban azért, mert a szurkolótáborok, szurkolói klubok is vegyesek. A hivatalos szervek pedig határozottak a kérdésben: a rasszizmust keményen büntetik, és olyan hivatalos kampányokat indítottak visszaszorítására, amelyekben játékosok is részt vettek.
A hollandiai és jugoszláviai helyzetet ellentmondásosnak nevezik a tudósítók. Déli szomszédunknál a Crvena Zvezda és a Partizan Beograd rajongói kemény magját emelik ki, mint olyanokat, amelyekben erőteljes a rasszizmus. Másutt azonban nem jellemző, noha felüti fejét a nemzetközi meccseken; célpontjai főként angol és holland csapatok voltak. A Jugoszláviában nemrég zajlott antirasszista akció-hetet főként a kiscsapatok támogatták, a nagyok nyilván nem akarnak ujjat húzni saját fanatikusaikkal.
A hollandiai tudósító a hírhedten rasszista táború Feyenoord mérkőzésére látogatott el (a Willemet verték 5-0-ra) és nem tapasztalt atrocitásokat. A stadionban kezébe nyomták a "Vigyázz a szádra!" kampány szórólapját és a szurkolók meg is fogadták a figyelmeztetést. Persze - írja a tudósító - nem tudni, mi lett volna, ha nem alakul olyan jól a meccs a Feyenoord számára.
Az újpesti drukkerek hétvégi megnyilvánulásáról nemigen adtak hírt a sajtóban, igaz, a Nemzeti Sport "Fény és árnyék" rovata egy mondatban említette a Thomas Sowunmit ért szóbeli támadást. Sem a Dunaferr, sem az UTE, sem a Magyar Labdarúgó Liga, sem az MLSZ nem reagált.
H.G.