Áder János fideszes frakcióvezető esti sajtótájékoztatóján elmondta: pártja továbbra is NATO- vagy uniós felhatalmazást tart szükségesnek a magyar légtér és utak átengedéséhez egy esetleges iraki akcióval összefüggésben. Közölte, hogy 1998-ban, amikor az Országgyűlés általános felhatalmazást adott a légtér átengedésére az Irak ellen fellépő államoknak, volt ENSZ biztonsági tanácsi határozat is ebben az ügyben. A frakcióvezető emlékeztetett: Magyarország eddig minden alkalommal, amikor légterét külföldi csapatok rendelkezésére bocsátotta, parlamenti felhatalmazással tette.
Karsai Péter, az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának MDF-es alelnöke, aki alkotmánysértőnek tartja, hogy a kormány teljesen más történelmi és politikai környezetben egy 1998-as határozatra hivatkozik, hiszen 1998-ban az ENSZ BT kérésére, az iraki kérdés békés megoldása érdekében hozta meg határozatát az Országgyűlés a magyar légtér átengedéséről, most viszont nincs érvényes biztonsági tanácsi határozat az Irak elleni fellépésre. Valki László nemzetközi jogász álláspontja szerint az Országgyűlés gyakorlatilag biankó felhatalmazást adott 1998-ban azzal a döntéssel, amellyel lehetővé tette az Irak elleni ENSZ-határozatok végrehajtásához a magyar légtér használatát.
Az 1998-as határozat szerint az Országgyűlés előzetes hozzájárulását adta ahhoz, hogy az Irakra vonatkozó ENSZ-határozatok érvényesítését célzó nemzetközi fellépésben részt vevő országok harci- és szállító repülőeszközei a Magyar Köztársaság légterét, valamint szükség szerint a kijelölt magyar repülőtereket igénybe vegyék. A határozati javaslat indoklásában szerepelt, hogy Irak nem tartja be az ENSZ több határozatát, és ezzel veszélyezteti a térség stabilitását és biztonságát. (MTI)