Egy svájci óriásbank zárolt iraki javakat ad át az USA-nak

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Európa második legnagyobb pénzintézete, az UBS svájci óriásbank hétfőn közölte, hogy az 1990 előtt amerikai fiókjaiban elhelyezett, ám azóta zárolt iraki javakat átadja az amerikai kormányzatnak. A BBC értesülése szerint több ország attól fél, feketelistára kerülhet, ha nem teljesíti az amerikai kormány kérését a vagyonnak "az iraki nép javára" történő átutalására.

Az UBS, amely az alpesi országban a legnagyobb, Európában pedig a második legnagyobb bank, nem közölte, mekkora vagyont juttat el az amerikai hatóságoknak az Egyesült Államokban lévő bankfiókjaiban elhelyezett iraki betétekből. Az AP amerikai hírügynökség értesülései szerint ugyanakkor a svájci bankokban jelenleg mintegy 364 millió dollár iraki betét van.
Az UBS-nél lévő pénzösszeget még amerikai olajvállalatok fizették be iraki olajcégek számlájára azelőtt, hogy 1990-ben az ENSZ Irakot gazdasági büntetőintézkedésekkel sújtotta - mondta Serge Steiner, az UBS szóvivője. Mivel a számlákat az 1990-es kuvaiti invázió során zárolták és a befagyasztott összegek az Egyesült Államokban találhatóak, a bank eleget tesz az amerikai kormány felszólításának, és átutalja a zárolt javakat. A svájci hatóságok egyelőre vonakodnak eleget tenni annak az amerikai felszólításnak, hogy elkobozzák az ország területén befagyasztott iraki javakat; indoklásuk szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának a felhatalmazása nélkül ezt nem tehetik.
A múlt héten az amerikai hatóságok közölték, hogy 1,74 milliárd dollárt foglaltak le az amerikai bankokban zárolt iraki javakból. Tizenhárom éve 5,5 milliárd dollár értékben fagyasztottak be iraki bankszámlákat világszerte. A legtöbb zárolt iraki vagyon az Egyesült Államokon kívül Nagy-Britanniában és Svájcban van.
A BBC értesülései szerint számos ország és pénzintézet azért igyekszik eleget tenni az amerikai kormány felkérésének, mert attól tartanak, hogy ellenkező esetben feketelistára kerülhetnek, vagyis nem üzletelhetnek amerikai intézményekkel, vagy a dollárban végzett műveletektől is tartózkodniuk kellene. Az amerikai kormánynak az ilyen típusú intézkedésekre a 2001. szeptember 11-e után született Hazafiassági Törvény (Patriot Act) elfogadása óta van lehetősége. Az amerikai kérést követően az angol és a holland pénzügyminiszter is közölte, hogy igyekeznek eleget tenni a kérésnek, Oroszország és Franciaország azonban egyelőre elzárkózik attól, hogy megvizsgálja, milyen iraki vagyoneszközök találhatóak náluk. (MTI)