Megkezdődött a rákospalotai szemétégető rekonstrukciója

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az első két kazán bontásával szerdán megkezdődött a rákospalotai szemétégető rekonstrukciója - jelentette be Willi Hauschild, a kivitelező Lurgi cég képviselője.

Az ütemterv szerint az első két kazán jövő év áprilisban állhat ismét üzembe, s a teljes - összesen 19,2 milliárd forintos - beruházás 2005 végére készül el. A kivitelező képviselője hozzátette: a munka során csak a valóban felújításra szoruló alkatrészeket, elemeket cserélik ki, hiszen a létesítmény legtöbb része kitűnő állapotban van, s akár még 20 évig is használható lesz. Willi Hauschild hangsúlyozta: a rekonstrukciót követően az égetőmű a térség egyik legmodernebb ilyen létesítménye lesz.
Közben Vajda Pál főpolgármester-helyettes jelezte: megfellebbezték az égetőművet leállító bírósági ítéletet, amíg viszont nem születik ellenkező tartalmú döntés, addig továbbra sem éget szemetet a hulladékfeldolgozó. Vajda rámutatott azonban arra: az égetőmű alapműködése mintegy 300 millió, a többletszemét Pusztazámorra szállítása további 300 millió, az energiakiesés pedig közel 1 milliárd forintnyi terhet ró a fővárosra az alatt az időszak alatt, amíg a hulladékhasznosítás áll Rákospalotán.
Az újpesti önkormányzat március elején nyert pert első fokon a rákospalotai szemétégető ügyében, az ítélet szerint súlyos egészségkárosító hatása miatt március 31-én be kell zárni a hulladékfeldolgozót. Vajda Pál korábban kijelentette: a bíróság nem vette figyelembe, hogy tavaly megkezdődött az égetőmű 19,2 milliárd forint forrásigényű rekonstrukciója. Vajda szerint az égetőmű törvényesen működött, mert ugyan nem teljesítette a környezetvédelmi előírásokat 1993-tól, de vonatkozik rá az a jogszabály, amely a tulajdonos forráshiánya miatt 2007. október 30-ig lehetővé teszi a határérték feletti kibocsátást. Tájékoztatása szerint a Horn-kormány 1997-ben meghatározta a rekonstrukcióhoz szükséges forrásokat és vállalta a kormánygaranciát a hitelfelvételhez. Vajda szerint azonban a Fidesz-MDF-FKGP-kormány megvonta a hitelfelvétel kormánygaranciáját és három évre "jegelte" a rekonstrukció ügyét. A Fővárosi Közgyűlés 2000 végén döntött arról, hogy állami segítség nélkül, hitelező bankok részvételével végrehajtja a felújítást; ekkor a kormány ismét tárgyalóasztalhoz ült, és 2001 végén kiírták a nemzetközi tendert. A hitelfelvételre azonban továbbra sem vállalt garanciát az Orbán-kabinet. Az ország egyetlen kommunális hulladékégető műve - amelyben évente 350 ezer tonna szilárd szemetet semmisítenek meg - évi 100 ezer lakás villamosáram-fogyasztását és 25 ezer lakás melegvíz-energiáját termelte meg. (MTI)