Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Minden várakozást alulmúlt a szombati EU-szavazás részvételi aránya: a jogosultak 45 százaléka gondolta úgy, hogy véleményt kíván nyilvánítani a minden túlzás nélkül történelminek nevezhető kérdésben. A megdöbbenés hazai hangjai mellett más csatlakozási népszavazásra készülő országokból is érkeznek pánikreakciók: Szlovákiában és Lengyelországban is legalább 50 százalékos részvételre volna szükség ahhoz, hogy egyáltalán érvényes legyen a népszavazás. De vajon valóban szégyenkeznünk kell-e a szavazási hajlandóság ily mértékű lanyhasága miatt?
Természetesen nem felesleges azt vizsgálni, hogy az úgynevezett EU-kommunikációra elköltött rengeteg pénzből nem lehetett volna-e többet kihozni, hatékonyabban éreztetni a szavazókkal, hogy a hazának mindannyiunk álláspontja egyaránt fontos. A magyarországi részvételi arány a máltaihoz és a szlovéniaihoz képest valóban megrázóan alacsony, s egy jobb (vagy csupán más: a mozgósításra koncentráló) kampány nyilván emelhette volna a szavazási hajlandóságot 5-10 százalékkal. Többel azonban nemigen. A hazai választói részvétel még a tavalyi, felfokozott hangulatban tartott országgyűlési választások alkalmával is messze elmaradt attól, ami – mint éppen ezen a hétvégén is értesülhettünk róla – például Máltán szokásos. Mondhatnánk erre, hogy nem oly rég volt még a rendszerváltás, hogy tanuljuk a demokráciát, de nem lenne igazunk: a szavazási hajlandóság az Egyesült Államokban bizony a miénkhez, nem a máltaihoz áll közel. A mi politikai kultúránk ilyen, a minimum 25 százalékos egyetértést megkívánó népszavazási törvény is ezt veszi tudomásul, ehhez alkalmazkodik. Korántsem biztos, hogy ez önmagában szégyellnivaló: demokráciában a választástól távolmaradás joga épp olyan alapjog, mint az azon való részvételé és a titkos voksolásé.