Paks: eltávolítják a sérült fűtőelemeket

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Hazai és külföldi szakértők bevonásával távolítják el a sérült fűtőanyag kötegeket a Paksi Atomerőműnél. Mérések szerint a múlt heti baleset óta nem növekedett a radioaktív sugárzás az erőműben a szokásoshoz képest.

A sérült fűtőelemeket tartalmazó tisztítótartály jelenleg egy több száz köbméter térfogatú medence alján áll. Mivel korábban nem volt megfelelő a hűtés, s valószínűleg emiatt következett be az üzemzavar és a radioaktív gázszivárgás, több egymástól független hűtőrendszert építettek ki az erőmű szakemberei. A balesetet követően újabb ellenőrző és kiértékelő mérőeszközöket is telepítettek a tartály mellé. Mindemellett továbbra sincs a természetes háttérsugárzáshoz képest mérhető eltérés az erőmű körüli régióban, a környezeti kibocsátási értékek a megengedett határok alatt vannak.
Az üzemzavar a Paksi Atomerőműben április 10-én este történt, amikor radioaktív gáz megjelenése miatt felfüggesztették a 2-es blokk reaktorának karbantartási munkálatait. Az üzemzavar reaktoron kívül történt, amikor a fűtőelemeket egy külön erre a célra szolgáló tartályban tisztították. Az erőmű 2-es blokkja március vége óta nem üzemel, mivel a szokásos évi karbantartás folyik. Erre az időszakra egy ideiglenes berendezést telepített a helyszínre a francia-német Framatome ANP cég a fűtőelemek megtisztítására, amit a cég szakemberei üzemeltetnek.
Az előző napokhoz képest nincs változás a háttérsugárzásban, egy héttel ezelőtt, rövid időre, mintegy két órára mértek a természetes háttérsugárzásban 10 százalékos emelkedést - mondta az MTI-nek pénteken Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatóhelyettese. A változást több mérőállomás is kimutatta, annak sugáregészségügyi következménye azonban nincs: a háttérsugárzás 10 százalékos emelkedését mérhetik egy-egy jelentősebb esőzés, havazás esetén is.
A Global 2000 osztrák környezetvédő szervezet Pakson, a helyszínen végzett mérések során "nem talált akut veszélyes sugárzást". A Greenpace nemzetközi környezetvédő szervezet ennek ellenére aggodalmát fejezte ki, hogy a paksi atomerőműben bekövetkezett meghibásodás folytán az erőmű alkalmazottai esetleg sugárfertőzést szenvedhettek. Erwin Mayer, a Greenpeace ausztriai irodájának nukleáris ügyekkel foglalkozó szóvivője szerint az a tény, hogy a hétfokú nemzetközi skálán a kettesről a hármas fokozatra sorolták át a balesetet, azt jelenti, hogy a hiba forrását még nem találták meg.