A turistabuszt reggel 8 óra 40 perckor Balatonszabadi-Sóstónál egy vasúti átjáróban kettészakította egy vonat, egyik felét 200 méteren át maga előtt tolta, majd a mozdony is kisiklott. Az utaslista szerint 40 személy utazott a buszon, köztük a magyar állampolgárságú idegenvezető, akit súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba. Délelőtt 10 óráig 28 halottat, és 11 súlyos, életveszélyes sérültet mentettek ki a roncsok közül. Az ütközés következtében a mozdonyvezető megsérült, a személyvonat kisiklott, a vonat utasai közül - nem végleges információk szerint - nem sérült meg senki.
A tűzoltók nagy erőkkel, harminc autóval vonultak ki a siófoki és a balatonfűzfői parancsnokság területéről, összesen harminc mentőautó és négy helikopter érkezett a baleset helyszínére az ország különböző pontjairól; a sérülteket egy órán belül kórházba szállították. A MÁV közlése szerint a vonat a Déli pályaudvarról haladt Nagykanizsa felé, s a baleset röviddel kilenc óra előtt történt.
A német turistabusz a fénysorompó tiltó jelzésének ellenére, jól belátható vasútszakasznál hajtott a sínekre. A vizsgálat még folyik, ám ezen a szakaszon a vonat óránként 100 kilométeres sebességgel halad - közölte Bencsik László, a MÁV vasútbiztonsági főosztályának vezetője. A mozdony egyik tengelye kisiklott, és a vasúti pálya is megrongálódott. Siófok és Szabadi-Sóstó között vonatpótló autóbuszok szállítják az utasokat, a nemzetközi vonatokat elterelik.
A helyszínre érkeztek a német nagykövetség képviselői; az MTI információja szerint a nagykövetségen válságstábot alakítottak a balesetet követően. A szerencsétlenül járt turistacsoport tagjai Alsó-Szászország és Schleswig-Holstein tartományból érkeztek. Balázs Árpád polgármester intézkedett arról, hogy szálláslehetőséget kapjanak az áldozatok Németországból érkező hozzátartozói, a Belügyminisztérium pedig a túlélőknek mobiltelefonokat adott, amelyeken szeretteiket értesíthetik.
"Magyarország történetében talán a legrettenetesebb autóbusz-baleset történt" - közölte a miniszterelnök, aki telefonon tájékoztatta Gerhard Schröder német kancellárt a tragédiáról. Mádl Ferenc köztársasági elnök táviratban fejezte ki részvétét Johannes Raunak, a Német Szövetségi Köztársaság elnökének a tragikus baleset miatt. Medgyessy Péter röviddel egy óra után érkezett a helyszínre, ahol jelen volt Somogy megye rendőrfőkapitánya, megyei katasztrófavédelmi igazgató, a megyei mentőfőorvos, Csehák Judit egészségügyi miniszter, a Belügyminisztériumtól Pál Tibor politikai államtitkár és Séllei Frigyes, a belügyminiszter személyes tanácsadója, továbbá Tatár Attila országos katasztrófavédelmi főigazgató.
Legutóbb ugyanennél a vasúti árjárónál 1979-ben történt hasonló baleset, akkor 21-en veszítették életüket. (MTI)