Iraki misszió: szerdán lesz a négypárti egyeztetés

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Szerdán délután tartják hétfő helyett a négypárti egyeztetést az iraki rendezésben történő magyar katonai részvételről - jelentette be Németh Zsolt (Fidesz), az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, aki szerint a négy parlamenti párt megegyezésre juthat az iraki misszióban való részvételről. Hárs Gábor (MSZP), a bizottság alelnöke úgy vélte, jó esély van arra, hogy jövő hétfőn az Országgyűlés megszavazza a háromszáz fős magyar katonai alakulat Irakba küldését.

Korábban újabb négypárti egyeztetést hívott össze a honvédelmi miniszter hétfő délutánra az iraki rendezésben való magyar katonai részvételről. A kormány célja, hogy szülessen országgyűlési felhatalmazás a magyar részvételről, és olyan feladatra mehessenek Irakba a magyar katonák, amelyre valóban szükség van - közölte Iváncsik Imre, a szaktárca politikai államtitkára, aki szerint nem békefenntartásra, hanem szállítási feladatra és biztosító feladatra mennének Irakba a magyar katonák. Humanitárius szállítmányok célba juttatása lenne a feladat, amihez szállító eszközökre, személyzetre és az őket biztosító katonákra lenne szükség - mondta.
A Fidesz frakciója várhatóan még hétfőn állást foglal a kérdésben, a négypárti tanácskozásnak azonban az a feltétele, hogy a kormány az új helyzetnek megfelelő módosító javaslatot terjesszen elő - mondta Demeter Ervin, a honvédelmi bizottság fideszes alelnöke, aki reményét fejezte ki, "a kormány nem gondolja azt, hogy egy olyan határozathoz kell ragaszkodnia, amely még az ENSZ BT döntése előtt készült". Demeter szerint a magyar részvétellel kapcsolatban olyan feladat, amelyet a Fidesz kifejezetten ellenezne, nincs.
Az MDF képviselőcsoportja szakértőkkel vizsgáltatja meg az ENSZ Biztonsági Tanácsának legutóbbi határozatát, és csak e vélemény ismeretében alakítja ki álláspontját az iraki rendezésben való magyar részvétellel kapcsolatban; az MDF országos elnöksége csak szerdán foglal állást a kérdésben - közölte Herényi Károly frakcióvezető a képviselőcsoport ülését követően.
Az ellenzék korábban arra hivatkozva nem adott felhatalmazást a magyar katonai kontingens Irakba küldésére, hogy erre nem érkezett nemzetközi felkérés; a múlt hét csütörtökén született ENSZ BT-határozat azonban felhívja a tagállamokat, hogy vegyenek részt a iraki feladatok elvégzésében. (MTI)